Sosyal Medya

Twitter ve Diğer Sosyal Medya Mecraları Nasıl Etkili Kullanılır?

Twitter Hesabını İş İçin Kullanmak Daha Avantajlılıdır

Hepimiz aslında Twitter’ı daha çok kişisel kullanarak bu hataya düşüyoruz. Neden Twitter’da kişiselimizi paylaşıyoruz? Orada çok daha fazla kitleye sahip olduğumuzu düşünüp, kişisel mesajlarımızın büyük bir kitleye ulaştığı algısına kapılıyoruz. Oysa ki, FAV ve RT edilmeyen kişisel tweetlerimizin sıradan bir Facebook paylaşımından farkı yok. Hobiniz ve işiniz veya ilgilendiğiniz bir spor dalı varsa ve de yani iş ile ilgili bir hedefiniz varsa kesinlikle twitter’ı çok gerek olmadıkça kişisel kullanmayın. Sizi takip edenlerin çoğunluğu iş için takip ediyor, kişisel tweetler için takip eden aktif kitle %2 ve siz kişisel tweetlerinizi abarttıkça iş kitlesini yavaşça kaybetmeye başlıyorsunuz çünkü sizi bu insanlar kolayca takipten çıkarıyor. Onları tekrar kazanmanızda bir o kadar zor diyebilirim. Olaya böyle baktığımızda gereksiz bir şey yaptığımızı anlamamız daha kolay olur.

Sosyal Medya geleceğinizi belirler

Sosyal medya’nın artık tüm dünya’da önemi büyüktür, internet dünyasındaki isminizin ve soyisminizin yer aldığı kitlenizin yoğun olduğu her sosyal mecrada yaptığınız paylaşımlar, yorumlar, etkileşimlerle insanlar sizi daha yakından tanımaya başlarlar. Sosyal mecralarda iyi işler yapmışsanız biliyorsunuz ki, dünya’da 3 M internet kullanıcısı var. Biri sizin sosyal araştırmanızı yaparken paylaşımlarınızı, yorumlarınızı ve etkileşimlerinizi beğenir ve böylece size yeni iş fırsatları doğabilir. Sadece sosyal medyayı aktif ve doğru kullanarak hayalini kurduğunuz işe bile kavuşmanız çok zor değil. Kısacası geleceğiniz tamamen çabanıza, yaptığınız işlere, sosyal profilinize ve CV’nize ve Sosyal CV’nize bağlıdır. İş veya işler bulmak, çevremizi genişletmek istiyorsak sosyal medya bunlara yardım eden en büyük ve en önemli etkendir.

Sosyal Medya sizin gerçek hayattaki profilinizi çizer ve yansıtır

Sosyal medya, insanların yanında olamadığınız zamanlarda insanlara yalnızlığınızı hissettirmeyecek bir sosyal mecradır. Ayrıca sizi tanımayanların sosyal mecralarınıza bakması da olasıdır. Tanımadığınız insanlar profilinize baktığında sizden etkilenmeli ve mutlaka tanışma isteği göndermelidir. Sosyal mecralardan insanlar size kaç defa tanışma isteği gönderdi? 5’ten fazlaysa şimdilik kendiniz için başarılı bir sosyal medya operasyonu yönetiyorsunuz demektir. Yaptığınız en ufak bir aktivite bile sizi tanımayan insanların tanımasına neden olacaktır.

Sosyal Medya ve Sosyal CV’ler ile insanlar sizinle görüşmeden nasıl karakterde bir insan olduğunuzu anlayabilir

Söylemiş olduğum gibi, buradaki stratejilerinizi iyi belirleyin. İş mülakatı bile yapılmasına gerek kalmadan yeni bir işe, belki de hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz. Belki de daha büyük bir firma sizinle iş mülakatı yapar ama sosyal profilinizden etkilenip sizi işe alabilir. Freelance çalışıyorsanız freelance (serbest) işler verebilirler. Şunu da sakın unutmayın, sosyal medya’da işinizle ilgili hiç bir şey saklamayın ve hatta bilginizi belirtin ki, sizinle tanışacak, konuşacak veya sizi işe başlatacak olan insanların kafasında soru işareti bırakmayın. Gerekli olan her şeyi açıklayın, açıksözlü olun ve asla yalan söylemeyin. Ayrıca şu anda işinizde ne durumdasınız? ve kendinizi nerede görüyorsunuz? Gelecekte ne yapmak istiyorsunuz? sorularını kendinize sorarak örneğin twitter profilinizi bu şekilde çizebilirsiniz.

Sosyal Medya’da Etkileşimler değerlidir

Twitter üzerinde ve diğer iş kitlenizin yoğun olduğu sosyal mecralarda yaptığınız ve yapmış olduğunuz sosyal etkileşimler önemlidir. Size soru soran insanın bilgili, bilgisiz olmasına bakmadan normal veya etkileyici bir cevap vererek sizde o insan ile etkileşime geçebilirsiniz.

Etkileşim türleri:

  • Yardım için etkileşim

  • Soru için etkileşim

  • Destek için etkileşim

  • Sohbet için etkileşim

  • Öneri için etkileşim

  • Tavsiye için etkileşim

  • Kişisel etkileşimler

Profilinizde yansıttığınız ruh hali önemlidir

Kesinlikle!

Sinirliyken, yıpranmışken, hüzünlüyken, umutsuzken mümkünse twitter’ı kullanmayın. Dışarı çıkın, en yakın arkadaşınızla konuşun ama sakın içinizde biriken kişisel kalıntıları sosyal mecralara yansıtmayın. Sonuçta yaşadığınız ruh halleri geçicidir, bugün sinirli, yıpranmış, umutsuz, hüzünlü tweetler atıp yarın mutlu ve enerjik tweetler atarsanız insanlar size dengesiz gözüyle bakabilir. Bu durumda bir kitle düşüşünü beraberinde getirir. Sosyal medya hesabı yönetmek, ülke yönetmek gibidir. İç ve dış ilişkilerinize ve faktörlere dikkat edeceksiniz. Aksi halde ülkenizin (sosyal medya hesabınızın) batışı kaçınılmaz bir son olur. Dikkatli olmak şart!

Sosyal Medya’da Takipler dikkate alınmalıdır

Takip ettiğiniz sayının bir önemi yok, asıl önemli olan takipçi kitlenizin ne kadar çok, kaliteli ve alakalı olduğu, sizi burada ne kadar gördükleri ayrıca sizinle buradan ne kadar iletişime geçtiklerini belirleyin. Bunlar önemli verilerdir. İşinizle ilgili insanları takip edin, ilgilendiğiniz konulardaki hesapları takip edin. Örnek bir takip kategorisi: İş, siyaset, spor, bilim, kişisel gelişim, insanlara destek amaçlı kurulmuş hesaplar, rakipleriniz, belgesel kanallarını takip edebilirsiniz.

Hesabınıza yapılan geri takipler önemsenmelidir

Geri takipler kesinlikle önemlidir, sonuç olarak siz bir çaba sarf ederek insanları bu mecrada takip etmişsiniz onlarda bir çaba sarf ederek sizi takip etmiş. Siz o insanı takip etmezseniz eğer ünlü bir insan değilseniz muhtemelen sizi takipten çıkarması zor olmayacaktır. Ayrıca sizi tekrar bu kişinin takip etmesi de genellikle zor bir olasılık olabiliyor. Bu durumda sizin kendinizi büyük gördüğünüzü düşünüp, ona ihtiyacı olmadığınızı anlar.

Sizi takip edenleri takipten çıkarmak kumar oynamaktır!

Sizi takip eden kişileri sakın takipten çıkarmayın, artık herkes unfollow yani takipten çıkarma araçlarını kullanmasını biliyor. Takipten çıkarmazlar düşüncesiyle boşu boşuna kitlenizi kaybetmeyin. Birini takipten çıkaracaksanız önce engelleyin, sonra engelini açın. Böylece siz onu takip etmiyorsanız o da sizi artık takip etmeyecektir.

Sosyal mecralarda egonuzu yenmek ilk şartların başında gelir

Burada egoya fazla yer yok, burada insan olmaya ihtiyacımız var. Takip ettiğimiz hesapların sayısı önem teşkil etmiyor, birileri çıkıyor şunu söylüyor; 200 hesabı takip ediyorum, benim burada 2500 takipçim var. Var diyelim, ne olacak? Sen böyle egolu davranırsan asıl insanların önyargısını tetiklemiş olursun. Az hesabı takip ettiğin için seni takip etmezler. Eğer çok yararlı işler yapmıyorsan. Burada egonuz varsa egonuzu kabartırsanız kitlenizi artıramaz ve mevcut kitlenizi de hızlıca kaybetmeye başlarsınız.

Sosyal medya sitelerinde profil fotoğrafınız ve kapak fotoğrafınız kişiliğinizi belirtir

Özellikle havaya bakan, kendinizin süsleyip püslediği, efektler eklediğiniz, siyah beyaz yaptığınız profil fotoğraflarını Twitter’a koymayın. Takım elbiseyle veya insani olduğunuzu gösteren bir profil fotoğrafı ile daha olumlu sonuçlar alırsınız. Kapak fotoğraflarınızı da ya işinizle ilgili, ya etkileyici ya da içinde bulunduğunuz duruma yani ruh halinize göre abartmadan değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Ortamında Kendinizi Kaybetmeyin!

Ayrıntılar hayat kurtarır…

“Ayrıntılar şu an daha başarılı olmanızı ve gelecekte daha başarılı olup rahat etmenizi, belki de işinizde en iyisi olmanızı sağlayan, sağlayacak olan küçük detaylardır. Sakın ihmal etmeyin!”

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.