SEO

Site İçi SEO Analizi Sırasında Kullanılan 13 SEO Aracı

Site İçi SEO analizi, ilk etapta bir web sitesinin öncelikli sorunlarını bulmak, tespit etmek ve gidermek için uygulanan SEO çalışması hazırlığıdır. Site içi SEO analizi yapılırken, çoğunlukla yardımcı seo araçlarından incelemeler yapılır. Site İçi SEO analizleri, web sitesinin tüm sayfaları baz alınarak geniş çaplı bir denetleme işlemi başlatılır. Site içinde var olan SEO sorunları veya eksikleri çözülmeden nitelikli bir çalışmanın başlatılması büyük bir hata olarak kabul edilmektedir. Öncelik olarak site içinin SEO uygunluğuna önem veren seo çalışmalarını gerçekleştiren web siteleri arama motorlarında daha avantajlı bir şekilde üst sıralara yükselebilmektedir.

Site İçi SEO Analiz İşlemleri aşağıdaki 17 kritere uyum sağlamak için yapılır;

1 – Keşfedilebilirlik/Bulunabilirlik

2 – Yanıt Verebilirlik/Ulaşılabilirlik

3 – İndekslenebilirlik/Sayfanın SEO Uygunluğu

4 – Taranabilirlik/Güncellenebilirlik

5 – Kullanıcı Katılımı/İçerik Deneyimi

6 – Algoritmalar/Algoritma Faktörlerine Uygunluk

7 – Değerlendirilebilirlik/Pozisyon Kazanma

8 – Kullanıcı Deneyimi/Kullanılabilirlik

9 – Kullanıcı Etkileşimi/Website Bülten Aboneliği

10 – Mobil Görünüm/Mobil Teknolojiler

11 – Teknik SEO Geliştirmeleri/Teknik SEO Uyumluluğu

12 – Rakipleri Yakalamak/Rakipleri Geride Bırakmak

13 – Anahtar Kelimelerde Üst Sıralara Yükselmek/Arama Sonuçlarının Üst Sıralarında Kalıcı Olmak

14 – Sayfa Gezintisi Sağlamak/Hemen Çıkma Oranını Düşürmek

15 – Satış/Dönüşüm Elde Etmek

16 – Dışarıdan Gelen Faktörler (Backlink, Sosyal Sinyaller, Trafik ve Tavsiyeler)/Site İçerisini Dış Faktörlere Hazır Etmek

17 – SEO İstikrarının Devamlılığı, Optimizasyonun Takibi ve SEO’yu Geliştirme

 

Yukarıda belirtilen 17 kritere uygun bir Site İçi SEO Planlaması hazırlamanız durumunda ve planlı, programlı bir şekilde devam etmeniz halinde sektörünüzde bulunmayı en çok istediğiniz anahtar kelimelerde kalıcı ve organik SEO yapmış olursunuz ve hedeflediğiniz birçok kelimede üst sıralarda yer alabilirsiniz. 17 Öncelikli Site İçi SEO kriterine uyumlu web sitesi oluşturmanız için önerilen bazı önemli ücretsiz SEO araçlarından destek alabilirsiniz.

 

Site İçi SEO Analizi Sırasında Kullanılan 13 SEO Aracı Nelerdir?

İçeriğimizin Konuları Neler?

 

Web Sitesi – Site İçi SEO Analizi Araçları

 

1 – Web Sitenizi Baştan Sona Ücretsiz Tarayın (Xenu)

Bu işlemi herhangi bir araca bağlı kalmadan, bilgisayarınıza “Xenu” programını indirerek hemen yapabilirsiniz. Xenu Programı web sitenizin tüm yansımasını (tüm sayfalarını) eksiksiz ve hatasız bir biçimde tarayacaktır. Xenu taramayı bitirdiğinde ise web sitenizin çok detaylı bir raporunu çıkartmış olur. Bu rapor ile, web sitenizin mevcut teknik yazılım, seo ve bağlantı hatalarını tespit ederek sorunların giderimi konusunda aksiyon alabilirsiniz. Xenu’yu bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

2 – Web Siteniz Genelinde Yinelenen İçeriklerinizi Bulun ve Kontrol Edin (Siteliner)

Website içeriklerinizin özgünlüğüne verilen önem kadar sayfalarınızın toplam yinelenen içerik oranı da aynı şekilde kritik bir site içi SEO sorunu olarak bilinir. Aşırı derecede yinelenen içeriklere sahip web siteleri hızla arama motorlarında pozisyonlarını kaybeder. Bir süre sonra ciddi bir SEO görünürlüğü ve tarama görünürlüğü düşüşünün ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Yinelenen içerik sorunlarını düzeltmeyen web sitelerinin, dış seo faktörleri ile desteklenmesi daha da olumsuz bir etkiyi ortaya çıkarabilir. Bu durumla birlikte, web sitesinin SEO hedeflerine ulaşması olması gerektiğinden daha fazla zaman alacaktır.

Yinelenen içeriklerin önüne geçmek için, en iyi kontrol aracı siteliner.com’dur. Web sitenizin adresini sorgu boşluğuna girerek hızlıca yinelenen içerik taramanızı başlatabilirsiniz. Siteliner.com adresine buradan giriş yapabilirsiniz.

 

3 – İçeriklerinizin Özgünlük Oranını Denetleyin ve Kopya Olan İçeriklerinizi Öğrenin (Search Engine Reports)

Sitenizde yayınlanan içeriklerin özgün olduğu konusunda emin değil misiniz? İçeriklerinizin özgünlük oranını net bir şekilde görmenin ve kopya içeriklerinizi öğrenmenizin Site İçi SEO Analizinde kayda değer bir katkısı bulunur. Kopya olup yayınlanmış bazı içerikleri özgünleştirmenizin veya kopya içerik olan yazıyı komple baştan yazmanızın genel SEO görünürlüğünüz üzerinde olumlu bir katkısı olacaktır. Kopya içerik sorunlarını çözdüğünüz sayfalar içerisindeki SEO kriterleri birbirini tamamlayıp, pozitif etkileri ön plana çıkacaktır. Böylece, içeriğin gücü ile birlikte arama sonuçlarında yükseliş kaçınılmaz bir sonuç olarak belirecektir. Kopya olmasından şüphelendiğiniz tüm içeriklerinizi Search Engine Reports’un sunduğu Duplicate Content Checker aracı ile buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

4 –  Etkili Anahtar Kelime Araştırması Aracını Kullanın (Ubersuggest-Neil Patel)

SEO başarılarının temelinde anahtar kelime araştırmalarının katkısı bulunduğu bilinmektedir. Anahtar kelime araştırması ile hitap ettiğiniz hedef kitlenin aylık aradığı anahtar kelimeleri edinebilir,  edindiğiniz anahtar kelimeleri SEO Kalite Yönergelerine uygun biçimde web sitenizin içeriklerine veya sayfalarına yerleştirebilirsiniz. Anahtar kelimelerin yerleşiminin tamamlanmasının ardından web siteniz genel/teknik/sayfa ve dış seo kriterlerine uyum sağlıyorsa yerleşimini yaptığınız anahtar kelimeler Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda görünecektir. Neil Patel, tam da SEO uzmanlarının bu ihtiyacı için anahtar kelime araştırma aracı Ubersuggest’i kullanıma sunmuş, günümüzde daha da fonksiyonel hale getirmiştir. Anahtar Kelime Araştırma Aracı, Aylık Aranma Sayısının yanı sıra, Reklam ve SEO Zorluğu gibi bilgileri de verebilmektedir.  Sadece yapmanız gereken, sorgu kutusuna anahtar kelime yazmanız ve Türkçe bir Anahtar Kelime Araştırması yapmak istiyorsanız yan menü seçeneğinden Turkey/Türkiye’yi seçmenizdir. Geniş çaplı bir SEO planlamasında Neil Patel’ın Ubersuggest aracı kesinlikle kullanılmalıdır. Anahtar Kelime Araştırması Aracına ulaşmak için buradan sayfaya giriş yapabilirsiniz.

 

5 – Anahtar Kelime Yoğunluklarını Tespit Edin (Geo Ranker Keyword Density)

Site İçi SEO Analiz çalışmalarında en önemli kurallardan ve etkenlerden bir tanesi olan Anahtar Kelime Yoğunluğunu Tespit Etme yöntemi, içerik ve Site İçi SEO çalışmasının baş yapıtıdır. Anahtar Kelime Yoğunluğunu ayarlamak terimi, web sitesi içeriğinin anahtar kelimelerle bağdaştırılmasını amaçlar. Anahtar Kelime Yoğunlukları arama motoru örümcekleri için değerli bir değerlendirme kriteridir. Arama motorları, bir web sayfasını analiz ederken çeşitli sinyalleri dikkate alır. Ayrıca arama motorları, web sitenizin içeriğinde yazılmış olan anahtar kelimelerin yerleşimini, yoğunluğunu ve semantik bütünlüğünü analiz ederek sıralama oluşturur. Bu açıdan değerlendirildiğinde, anahtar kelime yoğunluğunu içeriğin akışı yönünde ayarlamak en doğru Site İçi SEO çalışmasının temeli anlamına gelecektir. Web sitenizin anahtar kelime yoğunluklarını tespit etmek için Georanker aracından yardım alabilirsiniz.

 

Web Performansı – Teknik SEO Site İçi SEO Analizi Araçları

 

6 – Google Pagespeed Insight İle Google bot Gözünde Sayfa Performansınızı Görün (Google Pagespeed)

7 – Sayfalarınızın Ön Plana Çıkması Pagespeed ve Yslow Değerlerini İçin Önemseyin (Gtmetrix)

8 – Sunucu Yanıt Verebilirliğini ve Ulaşılabilirliği Ölçün (Pingdom)

9 – Site İçi SEO Hatalarınızı Görüntüleyin ve Giderin (Dareboost)

 

10 – Doğru Hiyerarşik Heading Sıralamasını Kurgulayın ve Sitenizin Heading Hatalarını Düzeltin (SEOWebPageAnalyzer)

Heading sıralaması, web sitenizin içeriğini daha değerli hale getirerek anahtar kelimerde yükseliş elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Web site içeriklerinde genellikle Heading kodu sıralaması; heading 1, heading 2, heading 3, heading 4, heading 5, heading 6 şeklinde hiyerarşik tipte doğru kabul edilen bir sıralamadır. SEOWebPageAnalyzer Aracı, tam da bu amaç için oluşturulmuştur. Heading hiyerarşisi oluşturma aşamasında yaptığınız basit hataları görmenizi sağlayan öneriler sunmakla kalmaz, heading etiketleri hakkında doğru bilinen bir yanlışları da düzeltmenize olanak tanır. Böylece, web sitenizdeki sayfaların SEO açısından daha değerli olmasını sağlarsınız. SEOWebPageAnalyzer aracını kullanmaya başlamak için bu adresten heading düzenlemelerini, geliştirmelerini kapsayan site içi seo çalışmalarınızı uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Mobil Performans/Mobil Uyumluluk Site İçi SEO Analizi Araçları

11 – Google Mobil Uyumluluk Aracı İle Web Sitenizin ve Sayfalarınızın Mobil Uyumluluğunu Test Edin (Google Mobil Uyumluluk Testi)

12 – Test With Google Aracından Sitenizin 3G Bağlantı Hızını İnceleyin (Google 3G Testi)

 

13 – Yapısal Veri Aracını Kullanarak İçeriğinizi Google’a ve Arama Motorlarına Tanımlayın (Yapısal Veriler)

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler