SEO

SEO Önerileri ve Kriterleri

Tüm dünya’da SEO tarafına uzman bakış açısıyla bakacak olursak acısıyla tatlısıyla geride bıraktık, yine Google’da bir çok algoritma güncellemesi yapıldı ve birçok algoritma yapısı yenilendi. Bunlarda ister istemez gelecek yıllarda SEO nasıl olacak ve nasıl bir şekil alacak sorularını akıllara getiriyor.

 

İşte o SEO Önerileri ve SERP Ekranı Tespitleri

İçeriğimizin Konuları Neler?

 

1. Anlamsız davranışlar, arama sonuçlarındaki sorunlar ve tutarsızlıklar

2014 yılı Google’da tuhaflıkların ve sürekli ilginç değişimlerin yaşandığı bir yıl oldu.

2. Spam ile mücadele

Google ve diğer arama motorlarını suistimal etme girişimleri engellenmeye devam edecek, bunu başta Google arama motoru çok sert politikalarıyla gerçekleştirerek spam siteleri cezalandırıyor. Artık spam yapacağım demek o kadar kolay değil. %99 risk söz konusu.

3. Kalite yönergelerini ihlal etmeyen siteler

Kalite yönergelerini ihlal etmeyen ve kullanıcı dostu olan web siteleri ödüllendirilmeye devam edecek.

4. Geçmişte yol katetmiş sitelerin daha da önplana çıkması

Geçmişte yol katetmiş özellikle offline (çevrimdışı) pazarlamaya geçmişinde önem veren büyük yaşlı (banka, e-ticaret, sosyal ağ/medya vb.) siteler arama sonuçlarındaki yükselişini artıracak hatta katlayacak.

5. Google backlink ağlarıyla ve ücretli backlink ağlarıyla savaşmaya devam edecek

İnternet sitenizi backlink ağlarına dahil etmeyin, dahil etmek isterseniz riski göze alın ve dikkatli hareket edin. Çünkü buradan size geçici bir fayda akışı sağlanacak. Sadece günü kurtarmak istiyorsanız iyi bir seçim :)

6. Blackhat SEO’nun sonunun geleceği yıllar

Blackhat yöntemlerin sonunun geleceğini söylemek yalan olur ama herkesin blackhat seo yapamayacağı ve blackhat seo yöntemlerinin zorlaşacağı aşikâr bir konu.

7. Tanıtım yazısı ağları daha da dikkatli olmalı, bu sektör yakında bitebilir

Neden dikkatli olmalı ve neden bitebilir ilk akla gelenler bunlar değil mi? Bunları açıklayacağım, bu büyük bir iddia biliyorum. İnternet sitesi açıp tanıtım yazısı alan ülkemizde ve dünya’da çok sayıda insan var. Neredeyse webmaster forumları bile o konularla dönüyor. Bu sektörün bitmesi demek seo uzmanları, backlink uzmanları ve PR uzmanları için işleri tamamen karıştırabilir.

Şimdi gelelim neden dikkatli olunacağına;

Google sitelerin içeride ve dışarıda her hareketini, her faktörünü bir bir takip ediyor, biliyor ve kaydediyor. Web sitenizi ziyaret ettiğinde de istediği tüm bilgilere anında ulaşıyor.

Peki nedir bu bilgiler?

Tanıtım yazısı için kullandığımız sitenin adresi: “seoyazilari.com” olsun örneğin, biz buradan 200’ü aşkın insana veya 400’ü aşkın insana tanıtım yazısı sattık varsayalım; Bu da 400’ü aşkın site demek, 400’ü aşkın dışarıya giden bağlantı demek.

Googlebot siteyi ziyaret ettiği anda, seoyazilari.com adresinin dışarıya sadece anasayfadanda olmasa 400’den fazla link çıkışı olduğunu biliyor. Bu durumda benim tanıtım yazısı sattığım insanlar tam olarak verim alamıyor veya benim tanıtım yazısı sattığım web siteme Google tarafından cezalar geliyor. Hatta şu anda Google yavaş yavaş tanıtım yazısı ağlarını hedef almaya başladı, bitiriyor. Hepsinin inlerine giriyor, girmediklerininde inlerine tek tek girecek.

Ne öneriyorum?

Ben sektöre falan girmek istemiyorum, uğraşmayacağım şimdilik hazır değilim. Sitemden tanıtım yazısı satayım, harçlığımı çıkarayım zihniyetinde olanlara sesleniyorum. Diğer arama motorları belki affedebilir ama 2015 yılı itibariyle ve gelecek yıllarda Google affetmez! Üç kuruş kazanacağım diye web sitenize yazık etmeyin, emekleriniz boşa gitmesin. Sitenizi sadece tanıtım yazısı satmak için açtıysanız riski göze alarak devam edebilirsiniz o da size kalmış.

Tanıtım yazısı sektörü nasıl bitebilir?

Gelişen ve katılaşan algoritmalar ve politikalarla bu sektörün gelecek yıllarda sonunun geleceğini düşünüyorum. Satın alınan tanıtım yazıları fayda sağlamadığında veya az fayda sağladığında bu sektöre olan talep azalmaya başlayacak ve zamanla tamamen bitecek, tarihe karışacak. Şu an için tanıtım yazısı sektörü devam ediyor fakat yöntemin %60-%70 riske yükselmiş durumda olduğunu belirtmemde fayda var.

8. SEO ile backlink sürecinin artık tamamen birbirlerinden ayrılması: SEO ve Backlink bambaşka bir alan olacak

Yıllar geçtikçe, backlink uzmanı ve Seo Uzmanı pozisyonundaki insanların farklı bir gözle görüleceğini ve onlara farklı talepler yapılacağını düşünüyorum. Şimdi backlink uzmanlarına da SEO Uzmanı gözüyle bakıyorlar. Aslında ikisi birbirinden ayrıdır, ikisi de bambaşka bir sanattır ve ikisinide yapmak çok zordur. Zaman, tecrübe, özgüven ve araştırma gerektirir.

9. Kullanıcı deneyiminin ciddi önem kazanacağı yıllara giriyoruz

Kullanıcı deneyimine önem vermeyen yeni internet sitelerinin rekabetli web ortamında tutunabileceklerini düşünmüyorum, satışlarının artacağınıda hiç ama hiç sanmıyorum bununla bağlantılı olarakta reklam gelirlerinin düşüşe geçeceği inancındayım. Kullanıcıları sitede tutmanın yanı sıra, onların işini kolaylaştırıcı işlemler yaparak kullanıcıların sitede kalmasını sağlayın. Onları kaybederseniz SEO görünürlükleriniz aniden ciddi düşüşler gösterecektir.

10. Hümanist olan internet siteleri, interneti fethedecek.

Geldik can alıcı noktaya, işte en çarpıcı ifade, bu konuda çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz.

11. Kullanıcıyla webmaster tools’un daha sıcak olarak daha çok etkileşime geçmesi de muhtemeller arasında

Webmaster araçları bölümünde Google bizimle şu konularda etkileşime geçebilir;

  • Siten için şunu yapma, bunu yapsan daha iyi olur.
  • Kullanıcı deneyimini artırman için sitenin menüsünü gözden geçirmen gerekiyor, insanlar bu durumdan hiç hoşnut olmayabilir.
  • Sitendeki resimler otomatik boyutlanmıyor, kocaman çıkıyor ve kullanıcı bu durumdan rahatsız olabilir. Şu anda hemen çıkma oranın %52,4 – oran daha da yükselebilir.
  • Sitenden çok sayıda dışarıya bağlantı çıkıyor, yeni siteler için bunu yapman tavsiye edilmez. Lütfen yöneticiyseniz veya site sahibiyseniz bu sorunu düzeltin.
  • Çok fazla sayıda dışarı çıkan dofollow bağlantılar seo görünürlüklerinizi ciddi şekilde etkileyebilir, lütfen bu konuya bir çözüm bulun.
  • İnternet siteniz çok yavaş açılıyor, google ve insanlar için bu ciddi bir sorundur. Çözümlemek için şuradaki makalemize göz atın ve gereken değişiklikleri yapın.
  • Google’a sürekli otomatik sorgular gönderme; Kendi siten için, bizim için ve insanlar için bunu yapma. Seni internette barındırmak istiyoruz.

12. Kopya içerik tarihin tozlu sayfalarında yer alabilir (yeni siteler için geçerli)

Her gözüne kestirdiği web sitesini komple bilgisayarına indirip, alan adı ve hosting aldıktan sonra indirdiği internet sitesinin dosyalarını yeni açacağı siteye gönderip site açmak tarihe karışacak. Kimse birbirinin birebir aynısı web sitelerini açmaya kalkışamayacak.

Bunun dışında bot ile veya rss ile içerik çeken yeni sitelerinde sonu gelecek gibi gözüküyor.

2015 ve sonrası için Google’ın yeni sitelerde uygulayacağı/uygulamayı düşündüğü kopya içerik formülü:

  • Yeni site + %100 kopya içerik = Düşük SEO görünürlüğü x Sürekli azalan SEO Görünürlüğü x Cezai İşlemler x Daha az tarama x Daha az güncellenme x Fazlasıyla dalgalanma x Algoritma güncellemelerinden ve gelişmelerinden daha çabuk etkilenme
  • Yeni site + %50 kopya içerik = Orta SEO görünürlüğü x Azalan SEO Görünürlüğü x Daha az tarama x Daha az güncellenme x Fazlasıyla dalgalanma x Algoritma güncellemelerinden ve geliştirmelerinden daha çabuk etkilenme
  • Yeni site + %0 kopya içerik = Yüksek SEO görünürlüğü x Yükselen SEO görünürlüğü x Daha fazla tarama x Daha fazla güncellenme x Artan SEO görünürlüğü x Daha az dalgalanma x Cezai risklerin en aza inmesi x Algoritma güncellemelerinden ve geliştirmelerinden daha çabuk etkilenmeme

13. Görselliğe ve imla kuralları gibi bir çok kurala dikkat etmek önem kazanacak

Algoritmaların gelişip değişmesiyle ve güncellenmesiyle elbette ki SEO uyumlu bir yazı yazmanın haricinde bir çok kritere dikkat etmek gerekecek. Yazının kalınlığı, inceliği, fontu, girişi, gelişmesi, sonucu vb. uygulamaların dikkatli ve eksiksiz yapılması gerektiğini söylemek isterim. Kısaca iş sadece SEO uyumlu özgün içerikler üretmekle de bitmiyor, bitmeyecek. İçerik kriterleri ciddi bir önem kazanacak bu yıl ve gelecek yıllarda bunu söyleyebilirim. Türkçe’yi doğru kullanmak ve imla kurallarının yanı sıra yazıya görsellik katmanında önem kazanacağını söylememde fayda var.

14. Kelime filtreleri daha sık görülecek, artık kimse anahtar kelimesini 200 kere aynı sayfada geçirip üst sıralara ulaşamayacak

Sürekli sitesini değiştiren ve her tarafa anahtar kelimesini yazıp keyword suffing uygulayan siteler 2015 yılı ve sonrasında şok sonuçlara hazırlıklı olsun. Anahtar kelimenizi tutarlı kullanın, tutarlı olarak sayfaya yayın.

15. Gelen referans bağlantıları gizlemek önem kazanabilir, Majestic ve Ahrefs gibi popüler backlink sağlayıcılarından backlink gizleme işlemini yapanların artmasını bekliyorum

Özellikle ülkemizde insanlar birbirine çok hızlı ve kolay bir şekilde backlink vermiyor. Türkiye diğer 3. dünya ülkeleri gibi backlink kıtlığının yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Gerçekten kaliteli, insanlığa yararlı ve büyük sermaye harcanmış projelere zaten ister istemez backlink veriliyor. Ama yeni bir siteyseniz ve sermayeniz yoksa bu durum sizi çıkmaza sokuyor, backlink alamadığınız içinde rakiplerinizle rekabet edemeyerek önplana çıkamıyorsunuz. Hep geri planda kalıyorsunuz. Türkiye’de backlink kaynaklarına sahip olan ve backlinkleri yönetebilen firmalar şu anda zaten ülkemizde sektörün lideri konumundalar. Hak ediyorlar ve müşterilerine kaliteli, uzun vadeli hizmetler verdikleri sürece de taktir edilmeye devam edecekler. Bunu baz aldığımızda olması muhtemeller arasında olarak baktığım bir olay diyelim.

Özetle; Backlink kaynaklarını yönetmeyi bırakın, onlara sahip olmak bile oldukça zorken sizce insanlar sitesine gelen backlinklerini neden gizlemesin? Her geçen yıl backlink almak ve bulmak zorlaşıyor.

Gelen bağlantıları gizleyince ne oluyor?

Ahrefs, majestic ve OSE (Open Site Explorer) gibi backlink kaydeden analizinin yapılması sağlanan siteler backlinklerinizi bulamıyor, dolayısıyla rakibiniz site adresinizi herhangi bir backlink raporlayıcısı sitesine yazdığında aldığınız ve sitenize gelen backlinkleri göremiyor. Güvende oluyorsunuz. Nedeni ise o backlinklere sizden başka erişen seo uzmanı yok ve sitenize gelen linkleri sadece siz biliyorsunuz.

Gelen bağlantılar nasıl gizleniyor?

2 tür yöntem kullanılabilir; 1. Htaccess ile ve 2. robots.txt dosyası ile işlem uygulanabilir.

Kesin gizleniyor mu?

Kesinliğine garanti veremem ama denemekte fayda görüyorum.

Bağlantıları gizlemenin zararı var mı?

Herhangi bir zararı olmayacaktır, o backlink raporlayıcı siteler sizin backlinklerinizi görse ne olur görmese ne olur?

Ben nasıl siteme gelen bağlantılara ulaşacağım?

Google webmaster tools aracılığıyla backlink raporlayıcı sitelerden daha kaliteli olarak sitenize gelen backlinkleri en sağlıklı şekilde görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. Backlink raporlayıcı sitelerin listelediği backlinklerin fazlasına Google web yöneticisi araçları (Webmaster tools) üzerinden ulaşabilirsiniz.

16. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden alınan bağlantıların vereceği zararlar artabilir/faydalar azalabilir

7. maddede de belirttiğim gibi, şimdilik gerçekleşmesi olası olarak baktığım durumlardan biri diyelim. Link inşaası sürecinin zorluğunun artış göstereceği yıllar yaşayabiliriz. Yaşanacak gelişmelerle insanlar backlink’ten biraz daha fazla korkar hale gelebilir. Bununda ekmeğini seo firmaları ve işine hakim seo uzmanları yiyecektir. Sonuç olarakta arama sonuçlarında ciddi değişimlerinde yaşanacağını unutmayalım.

17. SEO’da Offline’ın değer kazanması veya birleşmesi: Offline (Çevrimdışı) pazarlamanın SEO ile ayrılmaz ikili olacağı yıllara girmek üzereyiz

Algoritmaların yumuşamaması aksine katılaşması SEO’nun gelecek yıllarda offline ile birleşmesinin sinyalini veriyor. Offline’a yatırım yapan firmalar 2015 ve sonrasında SEO görünürlüklerini, finansal kazançlarını daha fazla artıracak. En önemlisi de başarılarını bir diğer anlamda istikrarlı yükselişlerini sürdürecek. Sürdüremese de çizgileri aşağıya inmeyecek, sabit kalacak. Offline pazarlamada kan kaybeden SMS sektörüne yönelimin azalmaya devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü sms gönderilen insanların mesajda olan telefon numarasını araması ve web sitesine girmesi için gerçekten ilgilerini çekiyor olması ve merak ediyor olması gerekiyor. Hal böyle olunca sms marketing yöntemi çuvala giriyor. Yinede parası çok olan şirketler sonuç beklemeksizin yasallıklar çerçeveleri içerisinde sms mesajlarıyla pazarlama yapmaya devam edebilirler. Geçtiğimiz aylarda yasadışı sms faaliyeti yürüten şirketlere ülkemizde çok büyük bir meblayla rekor ceza verilmişti.

Hangi offline mecralara yönelmek gerekiyor?

Afiş reklamları, çeşitli etkinlikler, taşıt reklamları, televizyon reklamları, radyo reklamları, cep telefonu uygulaması reklamı, telefon pazarlaması, ağızdan ağıza pazarlama gibi mecraları kullanmak doğru bir seçim olacaktır.

SEO’nun offline ile birleşmesi demek; Herkesin SEO’da başarılı olamayacağı kuralını bir kez daha sert bir şekilde vurgulayacaktır. SEO demek; Sadece online süreçle olabilecek bir hadise değil, offline’ı da yabana atmayın. Şu an için offline mecraları sadece daha yüksek başarı elde etmek için SEO’nun yanında kullanıyorlar, ama yakında böyle olmayabilir.

18. Kullanıcı odaklı link inşaası yapan kişi ve kurumlara ulaşan kazancını devam ettirip daha fazla kazanıp rakiplerinden sıyrılacak

Her zaman defalarca gittiğim her yerde, sosyal medya hesaplarımda, yazılarımda vurguluyorum. Çoğu tanıdığım ve arkadaşım kendimi pazarladığımı düşünüyorlar. Aslında gerçek bundan ibaret değil. Ben ülke ekonomisinin gelişmesini istiyorum, dünya’da trendleri yakalayalım ve insanımız gülerek çalışsın istiyorum. Benim zaten markalarım var, istediğim zaman kendimi önplana çıkarabilirim. Ben burada sektörü ve ülkeyi düşünüyorum. SEO alanına da başka bir gözle bakıyorum; Ülkede ne kadar işini iyi yapan kişi ve kurum olursa bu konuda, ülkemizde bilişim alanında o kadar gelişim gösterip avrupa ülkesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyebiliriz. Merakı olan herkesi bu alanlara teşvik ettirip ülke ekonomisine katkı yapması sağlanabilir. SEO memleket meselesidir benim görüşüme göre, umarım suistimallerden kurtulmuş bir sektör haline yakın zamanda gelir. Dileğim o yönde…

Şirketler Optimizasyon Sürecinde Daha Dikkatli Olmalı

Şimdi buradaki konuya geldiğimizde, freelance (serbest) ve tam zamanlı kavramları ortaya çıkıyor. SEO uygulamalarını yaparken link inşaası oluşturmak oldukça zordur. Risk vardır, ceza vardır her şey vardır. Bu açıdan günü kurtaracak kişilerle değil, geleceği kurtaracak kişilerle çalışın. Planlamanızı ve hedefinizi bu yönde yapın.

Link inşaasını başarılı ve uzun vadeli yapanı nereden bulacaksınız?

Aslında bazı şeyler gözümüzün hatta burnumuzun ucunda ama insan olarak göremiyoruz. Hâlâ aklımız bir karış havada aramaya devam ediyoruz. Belamızı arıyoruz desek tabiri caizse yanlış olmaz. Gençlere imkan ve fırsat verin, 25 yaş ve üstü insanlar SEO’nun tekeli değildir. Seçeceğiniz kişinin sosyal medya hesabını inceleyin, linkedin profiline bakın, sosyal cv’si veya cv’si varsa inceleyin, telefon ile onunla konuşun ve kendi sitelerini inceleyin o da yetmezse onunla birlikte bir kahve için, işi konuşun.

Freelance SEO Uzmanı güvenilir mi?

Öncelikle güvenilirlik kişilik meselesidir, çalışacağınız kişinin kişiliğini önce bir analiz edin.

SEO Uzmanı iş ahlakına sahip mi?

İş ahlakına sahip olmayan insandan başarı beklemek hayaldir, büyük ihtimalle dolandırıcı çıkacaktır.

Site geliştirme ve pazarlama işine hakim mi?

SEO tecrübe, merak ve araştırma hatta fazlasını gerektiren bir iştir, çalışacağınız kişi kendine güvenli işine hakim bir imaj veriyor mu?

SEO uygulamalarını yapacak olan kişi işinde tecrübeli mi?

Kaç yıldır SEO ve ilgili alanlarıyla ilgilenmiş? Kendi için neler yapmış? İş değiştirebilir mi? Güven veriyor mu?

Uzmanlığının dışında işine tutkulu mu?

SEO açısından en önemli olan kısım bu, işine tutkulu olmayan bir seo uzmanı ancak figüranlık yapabilir. Ondan başarı beklemeyin, hayaldir. Çalışacağınız insanın tutkulu olup olmadığına bakın.

SEO işlemlerinizi yaptırmayı düşündüğünüz uzman kişinin diğer insanlardan farklı olduğuna inanıyor musunuz?

İncelediğinizde farklı bir tarzı var mı? iddialı mı? dikkat çekiyor mu? herkes ile çalışmıyor mu? Gözünüz kapalı tercih edin derim.

Arama Motoru Optimizasyoncusu işinde bir devrim yapmak istiyor mu?

Web sitenizin optimziasyonunu üstlenecek kişinin işinde devrim yaratacak bir potansiyel görüyorüyorsanız hiç düşünmeden çalışabilirsiniz.

Hakkında şikayetler var mı?

Hakkında yapılan şikayetleri inceleyin, karalama amaçlı olanları da hesaba katın.

Diğer insanlar hakkında ne söylüyor?

Diğer sektördaş insanların çalışacağınız kişi hakkında görüşlerini alın, Uzman SEO çalışanları da dahil, art niyetli olmayan kimse o kişi kötüdür sakın onunla iş yapmayın demez.

SEO alanında güçlü referanslara sahip mi?

Referanslarını kontrol edin, referanssız bir kişiyle Site Optimizasyonu işine girişirken tekrar düşünün. Başarılı, başarısız, şu anki ve şimdiki/geçmişteki referanslarını inceleyin, her başarısızlık başarısızlık anlamına gelmez. Bir kişinin referans faktörü; O kişiyle çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez, gerekiyorsa bazen riskte almanız gerekebilir.

Kurumsal firmalar üzerinden harçlıklarımı çıkartayım, insanlar zaten günü kurtarmak istiyor diye bir zihniyetiniz varsa bu sektöre girmeyin. SEO, o kadar basit bir süreç ve basit bir iş değil, kimseye zarar vermeye hakkınız yok.

19. Semantiğin güçleneceği yıllar

Google’da bir çok güncelleme oluyor hepimizinde bildiği gibi, kendi arama sonuçları için, sitelerin içi ve dışı için bir çok güncelleme yayınlanıyor ve geliştiriliyor. Hepimiz şunu biliyoruz ki, Google gece gündüz insanlara sonuç verme arama motoru değil, cevap arama motoru olma yollarını düşünüyor. Bunu wikipedia’yı arama sonuçlarına widget olarak dahil ederek bir nevi gerçekleştirdi. Gelin şimdi semantik aramaya bir göz atalım;

Google’ın şimdiki semantik uygulamaları

1. Wikipedia (Arama sonuçlarında yan kısımda çıkan wikipedia’nın ilk satırlarını alan widget)

2. Hesap makinesi (431+322)

3. Çeviriler (car çeviri)

4. Alışveriş widget’ı (E-ticaret sitelerinin yer aldığı ilgili kelimede en üstte çıkan kutucuk)

5. Hava durumu (kadıköy hava)

6. Piyasalar (dolar, euro)

7. Haberler (haberler)

8. İlgili aramalar

9. Anlık arama yaparken çıkan aranan kelimeler

10. Otomatik bölge hedeflemesi

Burada eksik olan semantik özellikler sizce nedir?

1. Kelime sayısına göre arama

2. Görüntülenme sayısına göre arama

3. Paylaşılma sayısına göre arama

4. Sayfada kalma süresine göre arama

5. Sadece eski siteleri arama

6. Sadece yeni siteleri arama

7. İçeriğin güncelliğine/güncellenmesine göre arama

20. Google Plus’ın şu an devamlı aşağıya inen bir çizgisi olsa da bir anda patlama yaşayabilir

Herkes bu konuda talep eğrisi aşağıya inecek gibi bir düşünce beslese de, bence tam tersi de olabilir. Google+ yapacağı atılımlarla ve SEO’yu daha da katılaştırmasıyla Google+’da patlama yaşanabilir. Önce seo uzmanları, sonra webmasterlar ciddi bir yönelim gösterebilir. Bana kalırsa Google+ twitter ile ortaklık anlaşması imzalamalı diye düşünüyorum. Twitter’da yazdığımız içerikleri Google+’da da görebilmeliyiz. Bence Google plus’ın en hızlı çıkış yolu budur. Onun dışında ülke ayrımı yapmadan televizyonlara reklam vermek ve diğer offline mecralarda aktif olmak çözüm olabilir. Karmaşık kullanılabilirliğine son verip, basit bir arayüz tasarlayıp kurumsal bir imaj göstermek yerine daha doğal ve daha sıcak olursa kullanıcılar Google+’a alışabilir, sonrasında devamlı ziyaretçiye dönüşebilirler.

21. Duckduckgo boş durmuyor, kendini geliştiriyor

Duckduckgo ismi biraz garip gelse de zihinlere kazınıyor, siteyi biraz inceleme fırsatım oldu. Girer girmez şu ibare dikkatimi çekti: “Seni izlemeyen arama motoru” hemen şu soru aklıma geldi, beni izlemiyorsa nasıl kendini geliştirecek? Arama yaparken kesin bir hüsran ile karşılacağım dedim ve o hüsran ile karşılaştım. Hüsran şuydu, arama motoru benim konumumu ve ülkemi bilmiyor. “SEO” yazıp arattım hep yabancı sonuçlar listelendi. Daha sonra “banka” kelimesini arattım orada da sonuca ulaşamadım karşıma çıkan sonuçların türkiyeyle ilgisi yoktu. Birde kendimi arayıp denemeye devam etmek istedim, “emre bartın” yazdım bu kez ve çıkan sonuçlar bu kez türkçeydi. Bu aramamı “emre baran” kelimesiyle de eşleştirip alakalandırıyordu. Biraz sonuçlara göz attım ve yan kısımda Region ON yazan yanında türk bayrağı olan bir düğme gördüm. Onu ON (açık) duruma getirdim. Bu özellik türkiyeye özel arama yapma özelliğiymiş. Sonra tekrar “banka” yazdım, “seo” yazdım ve türkçe sonuçları artık görmeye başladım. Duckduckgo’nunda oldukça kaliteli sonuçlar listelediğini söyleyebilirim, ayrıca Google’ın semantik uygulamalarını da kullandığını fark ettim. Örneğin Google’da arama yaparken çıkan wikipedia widget’ı duckduckgo’da da var. Yandex’ten sonra kullanılmasında bence bir sakınca yok, şu an için ancak Yandex’in alternatifi olabilir. Alternatifler arttıkça kaliteli aramalar yapmamız artacak sonuç olarak burada faydayı biz göreceğiz. İsteyen duckduckgo’yu kullanabilir, arama motoru kendini geliştirirse ve iyi reklam ederse pazarda yer edinebilir. Ben yinede ülkemizden bu tarzda bir arama motoru çıkmasını istediğimi tekrar bu yazımda vurgulamak istiyorum. Duckduckgo’yu değil de, bizim arama motorumuzu ve arama motorlarımızı artık konuşsunlar isterim.

22. 2015 yılı itibariyle Dijital Pazarlama + Link inşaası süreci, gelen backlinkler ve SEO işlemleri ayrılmaz üçlü oldu

23. Rekabet daha da acımasızlaşıyor, Türkiye’de ve Dünya’da rekabet inanılmaz artıyor! Her geçen saniye yeni bir internet sitesi açılıyor. SEO stratejisi olarak yeni bir kavram yakında ortaya çıkabilir; keşfedilmemiş long tail (uzun kuyruklu) rekabetsiz anahtar kelimeler

24. Backlinklerin önem kaybetmediği, aksine ciddi önem kazandığı ama diğer istenilenlerinde verilmesi gereken bir yıl yaşayacağız ve bu durum gelecek yıllarda da geçerli olacak

25. Link inşaası sürecini yönetmek dahada hassaslaştı, artık günü kurtarmak yerine geleceği kurtarmak ve işi yapmak yerine işi resmin bütününe bakarak yapmak başarıyı getirecek. Aksi halde başarısızlık kaçınılmaz

26. Sakın çeviriye girmeyin

27. Site içinde yapılacak işlemler titizlikle, büyük bir dikkatle, hayal gücü ve yüksek düzeyde teknik bilgi sahibi olarak yapılmalı

28. Parçaları resmin bütününe odaklanarak düzgün birleştirin, birleştirmek için birleştirmeyin

29. Uzun soluklu bir başarı istiyorsanız: İçerik oluşturmak için içerik oluşturmayın

30. Tamamen kopya içeriklerden oluşan yeni siteler açma hayaline kapılmayın

31. Sosyal medyayı zorunluluk olduğu için kullanmayın, kitlenizi yakalamayı, dolgun, yararlı ve ilgi çeken içerikleri paylaşıp web sitenizin bağlantılarını sosyal medya hesaplarınızda geçirin

32. İnternet sitenizin içeriğini mümkün oldukça güncelleyin, Google ve diğer arama motorlarına farkındalık yaratın. Sitenizin sahipsiz olmadığını arama motorlarına ve insanlara gösterin

33. Site içi etkileşimi yoğunlaştırın, etkileşimleri yoğunlaştırıcı araçlar koyun (Puan verme, yorum yazma, beğenme, beğenmeme veya neden beğenmedin? gibi.)

34. Tüm sayfalar için meta description (arama motorları açıklaması) kısmını eşsiz yapın, tüm sayfaların eşsiz bir açıklaması olsun

35. Link inşaası sürecini zamana bırakın, acele etmeyin; Hata ve yanlış yapmamaya özen gösterin, kullanıcı odaklı düşünün ve insan olun

36. Özgün veya ülkenizde kullanılmayan stabil bir temayla başlayın

37. Yıllar geçtikçe SEF url kullanmadan başarı imkansız, web siteniz bir SEF url yapısına sahip olsun

38. Maliyetli SEO yönetimini yaparken dikkatli olun, paranın nereye gittiğine ve bağlantının nasıl geldiğine önem verin

39. Laf olsun diye düşünüp internet sitenize trafik akışı sağlamayacak bir anahtar kelimede arama motorlarında yer almayın, size gerçekten faydalı olacak ve trafik akışınızı artıracak anahtar kelimeleri seçip başlayın

40. Popup reklamın sonu geliyor!

41. Hosting sorunları her şeyi mahfedebilir

42. Ülke bazlı lokasyon sorunları SEO açısından çok ciddi bir sorun

43. Responsive (mobil uyumlu) ve ekran çözünürlüğüne uyumlu (screen resolution) temalara sahip olun

44. Otomatik SEO saldırıları artarak devam edecek, http bazlı saldırılarla birleşecek

45. Manuel (el ile) yapılan seo saldırıları artış gösterecek, artık insanlar kendi link inşaasını yapmaya zaman harcamayıp rakibinin görünürlüğünü düşünürmek için bu uygulamaları yapacak

46. SSL sertifikasına sahip olmanın öneminin artacağı söyleniyor ama bence önemsiz olacak, yinede biraz fayda sağlayabilir fakat büyük bir etki vermesi beklenemez

47. İçerik pazarlamasının yükselişi devam edecek

48. Site dışı etkileşimin önemi artacak

49. Mailing ile SEO ayrılmaz ikili olmak üzere ve bu yıl için ayrıca gelecek yıllar için çok önem kazanacak

50. Son olarakta sözüm burada şirket yöneticilerine ve sahiplerine; Türkiye’de gördüğüm kadarıyla kurumsal firmalarda çalışan insanlar genellikle site içerisinde kodsal iyileştirmeleri ve düzenlemeleri yapıyor. Diğer SEO konularına karışmıyor. Buradan bir uyarı yapmak istiyorum değerli iş sahibi insanlarımıza; İşinde en iyi olan, en iyi olmaya yakın ve en iyi olacağına inandığınız kişilerle çalışın. Böylece sadece günü kurtarmış olmazsınız, geleceği de kurtarmış olursunuz.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler