SEO

SEO İpuçları #2

Google dizin sitelerini arama motorunun bir alt versiyonu olarak görür. Googlebot’u dizin sitelerini keşfetmeye başlayıp site içerisine girdiğinde kolaylıkla o sitenin dizin olup olmadığını bilir.”

Bu ipucunun anlamı ne?

“Arama motorlarının bir düşük versiyonu” işte bu nokta çok önemli! Gelecekte Google’ın veya diğer arama motorlarının kapanması, olmaması durumunda insanlara tek alternatif olacak arama motorlarının yarı görevini üstlenen internet rehberi misyonunda olan dizin siteleri Google’ın ve diğer arama motorlarının yerini doldurabilecek tek alternatiftir. İnsanların dizin sitelerine yönelmesi %100 kesin bir olasılıktır. Bununla birlikte anlayacağınız üzere 2014 yılında ve gelecek yıllarda dizin sitelerinin önemi gittikçe artacaktır. Hatta şu anda artmaya başladı bile. Yüksek kalite ağırlıklı dizinlerde sitenizin bağlantısının bulunması Google’ın yavaş yavaş semantik’e kaymasıyla birlikte geçmiş yıllardan daha önemli hale gelecektir. Gelecek yıllarda dizinlerden daha büyük etkiler görüleceğini düşünüyorum. Bununla birlikte de, Google’ın Whitehat SEO (Yasal ve Doğal SEO)’nun önünü açtığını görebiliyoruz. Artık düşük kalitede güçlü hacklink profiline sahip olan, güçlü backlink profiline olan sitelere daha az rastlıyoruz. İç ve dış SEO’nun birbiriyle etkileşime geçeceği yıllara çoktan girmiştik ama 2014 yılı itibariyle artık tam anlamıyla o yıllara girdik. Gelecekte de İç ve Dış SEO’nun etkileşimi çok daha önemli hale gelecek.

Şöyle bir kavram ortaya çıkabilir;

“Bir hacklink’in olacağına, sağlam bir dizinde bağlantın olsun.”

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler