SEO

SEO İpuçları #1

1) “Rekabetli bir anahtar kelimeyi hedefliyorsanız ve sitenizin yaşı küçükse yani henüz wikipedia’nın %2’si kadar değilse en çok hedeflediğiniz bu kelimeyi anasayfanızı kullanarak arama motorlarının sonuçlarında üst sıralarda listeletmek için çalışın. Çünkü anasayfa, bir web sitesinin en önemli sayfasıdır.”

2) “Web sitenizin yaşı büyükse, wikipedia’nın %20’si kadar olduysanız bu durumda rekabetli anahtar kelimeniz için alt sayfanızı kullanmanızda bir herhangi bir sakınca yok. Yinede şunu belirtmemde fayda var, rekabetli arama sonuçlarında, (rekabet derecesi yüksek kelimelerde) alt sayfaların yükselmesi anasayfanın yükselmesi kadar kolay olmuyor. Anasayfanız SEO’nun olumlu etkenlerinden daha kolay etkileniyor, aynı şekilde diğer sayfalarınızda ama bir web sitesinin en güçlü ve en önemli sayfası anasayfa olduğu için her zaman bu tip kelimelerde anasayfayı kullanmak çok daha avantajlıdır.

Kısaca; Büyük oynuyorsanız, anasayfanız ile oynayın! – Zaten büyükseniz alt sayfanız ile oynayın!

İnsanların çoğunluğunun genellikle birden fazla farklı alanadına (domain’e) sahip olması anasayfayla SEO yarışının içerisinde olmalarını düşünmelerinden kaynaklanıyor. Nedeni de: Anasayfa’da hedeflediğiniz bir çok kelimeyi geçirirseniz spam’a yakalanabilirsiniz. Bu sebeple, ayrı ayrı siteler kurup aynı sektörün başka büyük kelimesine veya farklı bir sektörün büyük kelimesine anasayfayla oynama ihtiyacı hissediyorlar. Böylece arama sonuçlarından en fazla verimi birden fazla siteyle almak için çalışıyorlar. Diğer bir kesimde, destekleyici site veya yedek site oluşturmak için farklı alanadlarını tercih ediyor.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler