Marka Oluşturma Stratejileri

Markalaşma ve Markalaştırma Stratejileri Nedir?

Web’te markalaşmak, kulağa hoş geliyor. Sizce basit bir süreç mi? Basit bir süreç olmamasının yanında web markalaştırması stratejik, planlama yapılması gereken, sosyal ve uzun bir süreçtir.

Markalaşma Stratejisi Nedir?

1 – Logo Yapımı ve Seçimi

Markalaşmanın ilk aşamasıdır, tek bir logo seçersiniz ve webte sizi o logo temsil eder. Unutmayın, isminiz marka olur. Logonuz değil! Bu nedenle logonuzu markalaştıktan sonraki süreçte değiştirmenizde bir sakınca yoktur. Çok sık logo değiştirmediğiniz sürece sorun olmaz.

2 – Favicon Yapımı ve Seçimi

İnsanların algısında yer edebilecek markalaşmaya katkı sağlayan en önemli etkendir. Google Chrome, Firefox gibi internet tarayıcıları faviconları algılamaktadır ve insanlara küçük favicon simgesini göstermektedir.

3 – Yayın için Uzun Süreli Tema Seçimi

Temanız çok önemlidir, doğru bir tema seçimi markalaşmayı destekler ve süreci hızlandırır. Uzun süreli sadece tek bir temayla yayın yapın. Sürekli olarak temanızı değiştirmeyin. Aksi taktirde bu işlem markanıza ve itibarınıza zararlar vererek markalaşma sürecinize olumsuz yansır.

4 – Slider Yapımı ve Seçimi

Slider, menü altında sürekli değişen görseller ve onunla birlikte gelen yazılardır. Slider yapımı ve iyi bir slider seçimi markalaşmanızda önemli bir rol oynayabilir. Slider’ın içerisinde bulunan görseller ve yazılarda elbette ki önemli faktörlerdir. Slider’ı nasıl kullanırsanız marka sürecinizi de o kadar etkilemiş olursunuz.

5 – Marka Menü Tasarlayın

Aşağıya indikçe yukarıda beliren, yukarı çıktıkça yukarıda birleşen etkileyici bir menü tasarlayın.

6 – Blog Bölümü

Her kurumsal sitenin, girişimin ve kişisel sitelerin bir bloğu olması şarttır. Blog internet gazetesidir. Eğer yoğun bir kitle yakaladıysanız burada takipçilerinize güncel ve yeni bilgiler sunarsınız. Böylece sizde onlarla etkileşime geçip tartışmalar yapabilirsiniz. Blog bölümünde yazdığınız yazılar, kategorileriniz, yorumlarınız, görselleriniz ve tarzınız markalaşmanızda size yardımcı olan seçeneklerdir.

7 – Site İçi Etkileşim

İnsanlarla site içindeki etkileşiminizi her zaman üst seviyede tutmaya çalışın. Olumsuz yorum yazabilirler, yayınlayın ve sizde altına kendi düşüncelerinizi belirtin. Olumsuz yorum yazıldı diye düşünüp yayınlamamazlık yapmayın.

8 – Ziyaretçilerinizin Son Yorumlarını Diğer Ziyaretçilerin Görmesini Sağlayın

Sitenize giren ziyaretçiler son yorumların içeriğini mutlaka görmelidir, son yorumların içeriğini ziyaretçiye gösterirseniz sizin marka olduğunuz kanısına varacak ve sitenizde sürekli olarak bir aktiflik olduğunu düşünecektir.

9 – E-Posta Aboneliği Bölmesi

E-Posta aboneliği bölmesi sizi takipçilerinize daha çok yakınlaştırır ve yeni takipçiler kazanmanızı sağlar. Markalaşmanızda yüksek derece önemli bir rol oynamaktadır.

10 – Ekibinizi ve Kendinizi Göstermekten Çekinmeyin

Çekinmeyin, insanların sizi ve ekibinizi tanımaya ihtiyacı var. Unutmayın, marka sürecinin en iyi yardımcısı kusursuz yönetilen algılardır.

11 – Yeteneklerinizi Sergileyin

Yeteneklerinizi insanlara sergilemekten çekinmeyin, farkınızı ortaya koyun. Yetenekli olduğunuzu herkes bilsin.

12 – Referanslarınızı Listeleyin

Güçlü referanslarınızın bir kısmını Anasayfada bir kısmını ise başka bir sayfanızda listeleyerek insanların sizden etkilenmesini sağlayın.

13 – Sosyal Hayatınızla İlgili Ama İşinizi Kapsayan Bilgiler Verin

Günlük hayatınızda yaptığınız aktiviteleri sınırın dışına çok fazla çıkmadan paylaşabilirsiniz. Örneğin: 10 bardak kahve içtik, 310 kere playstation’da futbol maçı oynadık, 530 kere yabancı müzik dinledik, 269 kez blog yazısı yazdık, 510 kez tavsiye edildik, 130 kez tavsiye (backlink) verdik.

14 – Ziyaretçilerinizle İlgili Bilgiler Sunun

Kitlenizi söyleyin, gelecekte hedeflediğiniz kitleyi belirtin. Mümkünse ziyaretçilerinizin site içindeki aktivitesini herkese gösterebilecek bir sayfa tasarlayın.

15 – Ziyaretçilerinize Yardımcı Olun

Ziyaretçilerinizi el üstünde tutun, onlara yardımcı olun. Bir konuyu bulamayıp sitenizden ayrıldıysa bulunamayan bu konuyu sitenize yerleştirin, böylelikle daha sonra o konuyu arayıp gelen başka bir insan sitenizden ayrılmasın.

 

Markalaştırma Stratejileri Nedir?

16 – İnsanlara Karşı Sıcak Olun

İnsanların sosyal kişiliklerine hitap edin, sitenize giren yaş grubunu analiz edin. Kitlenizin detaylarına inin.

17 – İnsanları Analiz Edin, Onlara İstediğini Vermek İçin Çalışın

İnsanları analiz edip onlara istediğini vermeye çalışmanızda markalaşmanıza büyük oranda katkı sağlayacaktır.

18 – Sosyal Medya Bilgilerinizi ve Hesaplarınızın Linklerini Küçük Simgelerle Görünür Bir Tarafta Yayınlayın

Önplanda olan sosyal medya sitelerinden sosyal profillerinizi oluşturup sitenize ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirin.

19 –  Sosyal Medya’da Aktif Olun, Kitle Hedefleyin, Kitle Kazanın

Sosyal Medya’da farklı olun, yaratıcı ve kitlenizi hedefleyen gönderiler yayınlayın, kitlenizi hayal edin, hedefleyin ve kitlenizi kazanmak için işe koyulun. Yapacağınız bu işlemlerde marka olmanızı artıracak unsurlardır.

20 – Etkinlikler, Yarışmalar Düzenleyin

Ziyaretçilerinizi etkilemenin bir diğer yolu ise etkinlikler ve yarışmalar düzenlemektir. İnsanlar artık marka olduğunuzu düşünmeye başlayacaktır.

21 – Ziyaretçileriniz İçin Görselliği Yüksek Gözalıcı Bir Anasayfa Hazırlayın

Grafik seviyesi yüksek gözalıcı bir anasayfa hazırlamak, hem ziyaretçilerinizi daha çok sitenizde tutacak, hem sitenizden etkilenmesini sağlayacak hemde markanıza katkı yapacaktır.

22 – Web Sitenizin İngilizce Sayfasını Hazırlayıp Yayınlayın

Sadece kendi ülkenizdeki kitleyle kalmayın, dünya’ya açılın. Dünya’yı hedefleyin. Böylece insanlar sizin güçlü olduğunuzu ve marka sürecinizin hızlandığını düşünecektir.

23 – Ziyaretçilerinize Güven Verin

Hiç bir içeriğinizi silmeyin, ziyaretçilerinizin yorumlarını silmeyin. Kitlenizi kandırmayın, sitenize giren insanları kandırıcı işlemler yapmayın. Çünkü insanlara kaybettirdiğiniz güven tekrar geriye zor gelir. En azından ülkemizde böyle  bu durum.

24 – Kullanılabilirliğe Önem Verin

Ziyaretçinin iyi kullanamadığı bir site, televizyonda bozuk kumandayla zorla kanal değiştirmeye benzer. İyi kullanılabilen bir site gelecek için şanslıdır. Kullanılabilirliğe önem veren site, ziyaretçilere önem veriyor demektir. Marka olmanızı hızlandıracaktır.

25 – Yazı Tiplerine Dikkat Edin

Ziyaretçilerinizi göz yorucu yazı tipleriyle yormayın, göz zevkine uygun güzel bir yazı tipi seçin.

26 – Site İçindeki Görsellere Dikkat Edin

Görsellerinizi özenle seçin ve marka olduğunuz algısını ziyaretçiye iletin.

27 – Diğer Sitelerde Sizinle İlgilenen İnsanlarla Etkileşime Geçin

Sitenize link vermiş, siteniz hakkında bir platformda yorum yazmış olan insanlarla iletişime geçin. Böylece insanlar dış ilişkilerinizin iyi olduğunu düşünüp size marka gözüyle bakacaktır.

28 – Tanıtım İntroları Hazırlayın

Ziyaretçilerinizi marka olma yönünde olumlu etkileyen bir diğer hususta tanıtım videoları hazırlayıp burada web sitenizi çok etkili bir şekilde sunmanızdır. Web sitenize daha önce girmemiş insanların bile sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

29 – İnfografikler Yapın

Ziyaretçilerinizi etkilemek için infografiklerde önemli bir role sahiptir.

30 – Site İçerisinde Ziyaretçilerinize İçeriklerinizi, Sayfalarınızı Puanlatın, Beğendirin

Bunu kesinlikle yapın, ziyaretçiyle senkronize bir web sitesi oluşturmak en doğru yapacağınız işlemdir. Marka faktörleri açısındanda önemi vardır.

31 – Geleceğe Yönelik Hedefler Koyun, Hedefleri Gerçekleştirin

Bu kendinize güvendiğinizi gösterir. İnsanlarda güçlü bir marka algısı oluşturabilirsiniz.

32 – İletişim Formunu Gereken Yerlere Koymayı Unutmayın

Anasayfanızın en altında ve iletişim sayfasında iletişim formunuzu kullanabilirsiniz. Hosting’inizin mail çıkışında sorun olup olmadığına bakın. Herhangi bir sorun varsa çözün. Aksi taktirde sitenizden tarafınıza gönderilen mailler size ulaşamayacaktır.

Gelecekte başarılı bir marka olabilmek için neler yaparak devam etmelisiniz?

Takipçiniz olan insanlar, takipçiniz olmak isteyen insanlar ve takipçiniz olmayan insanlar var. Buna uygun olarak stratejilerinizi yapılandırın. Budur markalaşma, rezilde olursunuz. Vezirde olursunuz. Uzun, sabır gerektiren, sorunların baş gösterdiği, sorunların çözüme kavuştuğu yorucu bir maratondur. Sizden daha iyi durumda olan ve sizden daha iyi durumda olmayan rakipleriniz vardır. Bu maratonda onlarda sizin yanınızda birer koşucudur. Siz farkınızı ortaya koyarak maratonda önde koşacaksınız ve eğer yapabiliyorsanız birinci bitireceksiniz. Aksi halde markalaşmaya çalışan ama markalaşamamış masum web’ci konumuna gelebilme olasılığınız olabilir.

 Sonuç olarak; Markalaşmanın ilk süreci, algıları yönetmekle oluşur daha sonra stratejik bir hal alır. Örneğin iyi bir reklam, iyi bir sunuş, iyi bir pazarlama algı yönetiminin başlangıcıdır.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.