SEO

Hacklink Nedir? Nasıl Eklenir? Gizli Linkleri Bulma ve Temizleme

Hacklink işlemi gerçekleşmeden önce, link eklenecek bir web sitesi araştırılır. Güvenlik açıkları olan web sitelerinin yönetim paneline erişim yolları aranır ve bu açıklar aracılığı ile kişinin, firmanın veya herhangi bir üniversitenin web sitesine girilir. En üst kısıma veya en alt kısıma gizli metin diye tabir edilen, ‘Hidden Text’ eklenir. Display;none altına web sitelerin linkleri eklenir. Hacklink işlemleri, etik değildir, risklidir ve tamamen yasadışı bir yöntemdir. Günü kurtarmayı amaçlayan herhangi bir legal tarafı olmayan itibar düşmanı, bazen de SEO saldırısı olarak yapılır.

Hacklink Nedir? Ne İşe Yarar?

Hacklink bağlantıları, hacklink tekniklerini de içeren siyah şapkalı seo tekniklerinin bir yansımasıdır. Bir hacklink işleminin yapılmasının nedeni, arama motorlarında ve başlıca Google arama motorunda hedeflenen web sitesine sıralama kazandırmak için yapılır. Çok farklı yöntemleri bulunan gizli hacklink bağlantıları, içerisinde güvenlik açığı bulunan web sitelerine basit bir a href link kod ile eklenebilir. Eklenen linkler görünmeyen bir stil yapısında olduğundan web sitesi link çıkışlarını çok kolay fark edemeyebilir. Sadece sayfa kaynak kodunda tespit edilebilen hacklinkler, web sitesinden kalıcı şekilde kaldırılmazsa mevcut SEO performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir.

Hacklink Nasıl Bulunur ve Temizlenir?

Hacklinkleri tespit etmek için birçok online araçtan faydalanabilirsiniz.

Bazı dış bağlantı kontrol servislerini deneyin:

Hacklink Eklenmesinin Nedenleri ve Hacklinklerin Zararları

Buradan gelecek backlinklerin çok değerli sayılacağı düşünülmektedir, hacklink işlemlerinin ardından beklenti çok büyüktür. Hatta bu yöntemi kullanan kişi veya kurumlar müşterilerine ilk sırayı garanti edebilir. Bu kişinin beklentisi altında kalması muhtemeldir. Bilinçsiz hacklink işlemleri yapanlar için hacklink, kendi kendine anti seo yapmaktır. Zararları büyük olabilir.

Şimdi gizli bağlantıların çözümlerini yakından inceleyelim.

1. Kurumsal web siteme gizli linkler eklenmiş, bunları nasıl kaldırabilirim?

Öncelikle Google’ın yeni kullanıma sunduğu Disavow Link Tool’u kullanabilirsiniz. Link Reddetme Aracı ile web sitenize gelen hacklink bağlantıları tespit edelim. Bu bağlantıları Link Reddetme Aracı ile toplu olarak reddedelim. Araca ulaşmak için tıklayın; Google Link Reddetme Aracı Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Yeniden Değerlendirme İsteği gönderelim. Boş metin kutucuğuna Türkçe olarak bu işlemleri sizin yapmadığınızı ve gelen linkleri reddetdiğinizi yazın ve gönderin. Düzenli olarak web sitenize gelen bağlantıları takip edin. Zararlı bulduğunuz bağlantıları reddedin. Hacklinkleri tespiti yapmak çok zor değildir.

2. Eklenen bir bağlantının gizlenmesinin sebepleri nelerdir?

  • Kişi ahlaksız bir web sitesini beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)
  • Arkadaşının rakibi olan bir siteyi beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)
  • Arkadaşlarının görmesini istemediği bir bağlantıyı kendi web sitesine eklemiştir. (Olasılıklar arasında)
  • Bağlantı verilen hedef web sitesi gerçekten kaliteli fakat bağlantı veren kişinin sektöründe değildir. Bu yüzden site sahibi bu bağlantının gözükmemesi için bağlantıyı gizlemiştir. (Olasılıklar arasında)
  • Kişi web sitesi üzerinden ücret karşılığı bağlantı satışları yapmıştır. Kullanıcıların bağlantıları fark etmemesini istediği için gizlemiştir. (Yüksek olasılık)
  • Tamamen hedef web site veya sitelerine yüksek kaliteli backlink sağlamak amacıyla bağlantı veya bağlantılar verilmiştir. Site sahibinin verilen bağlantıları fark edip silmemesi için gizlenmiştir. (Yüksek olasılık)

3. Google ücretli bağlantı satışlarına nasıl bakıyor?

“Google arama sonuçlarının kalitesini korumamıza yardımcı olun” yaklaşımını benimsiyor!

Yürüttüğümüz her arama için en alakalı sonuçları döndürmek üzere çok çalışıyoruz. Bu amaçla, site yöneticilerini site içeriklerinin açık olması ve kullanıcılar ile arama motorları tarafından kolayca anlaşılır şekilde oluşturması konusunda teşvik ediyoruz. Maalesef, web sitelerinin tümü kullanıcıların çıkarlarını gözetmemektedir. Bazı site sahipleri, sitelerine ödemeli bağlantılar biçiminde “PageRank satın almaya” çalışmaktadır. Google, ödemeli bağlantıları tespit etmek için algoritmik yöntemler de dahil olmak üzere birçok yöntem kullanmaktadır. Kullanıcılarımızdan gelen bilgileri de kullanırız. Bağlantı satın aldığını veya sattığını bildiğiniz bir site varsa, lütfen aşağıdaki alanları doldurarak bize bildirin. Görüşlerinizi araştırır ve verilerimizi ödemeli bağlantıları algoritmik olarak tespit etme yöntemimizi geliştirmek için kullanırız.

Aslına bakılırsa Google hacklink sorununa tamamen çözüm bulabilir. Fakat, Google geliştiricileri olan mühendisler bir çok faktörü hesaplamaktadır, hesaplamak zorundadır. Umulmayacak bir hata tüm arama sonuçlarını kaos ortamına sürükleyebilir.

4. Google’a Gizli Bağlantılara Yönelik Tavsiyelerim

  • Altyapısı sadece hacklink üzerine kurulmuş web siteleri arama sonuçlarından kaldırılması gerekir.
  • Google’ın Hacklink yönteminin değerini daha çok düşürmesi gerekiyor. Hatta etkisi %0 olarak belirlemesi en doğru olanıdır. Kısacası etkisi olmayacak fakat zararıda olmayacak. Dolayısıyla olası bir hacklink çalışması altyapısında, SEO stratejisini sadece hacklink üzerine kuran siteler sıralamalardan düşmeye başlayacaklardır. Çünkü altyapıları sadece hacklink üzerine kuruludur.

Son olarak bitirirken, ben Google’ın Arama Kalitesi Uzmanı değilim. Türkiye’de ve Dünya’da bu konuyla ilgilenen pek çok Google çalışanı, mühendisleri vardır. Bu durumu gerçekleştirmek tamamen Google’ın düşüncesine kalmıştır. Benim burada yazdıklarım sadece önerilerdir. Kendi fikrime göre bir kaç yıl sonra hacklink tamamen bitecektir. Şuanda bu konuda denemelerde yapılıyor. Bir çok web sitesi bulunduğu konumu kaybetmiş durumdadır. Artarakta sürecektir diye tahmin ediyorum. SEO ile ilgilenen ve işlemler yapanlara tavsiyem Organik SEO’dan başka hiç bir şey ile ilgilenmemeleridir. SEO büyüyen bir sektör, bu büyüyen sektörde kalıcı kalmak çok önemlidir. SEO sadece hacklink demek değildir. Bunu gözardı ederek çalışmalarınızı bu yönde yapmanızı öneriyorum. Hacklink dönemi halen kapanmadı ise kaliteden bahsetmek imkansızdır, bunu önlemenin en önemli yolu ise nasıl olacaksa bir şekilde arama sonuçlarında hacklink’in tam olarak anlaşılır duruma getirilmesi ve etkisinin en az düzeye indirilmesidir.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler