Hacklink Nedir?

Bir web sitesi bulunur. Web sitesinde açıklar aranır. Bu açıklar aracılığı ile kişinin, firmanın veya üniversitenin web sitesine girilir. En üst kısıma veya en alt kısıma gizli metin diye tabir ettiğimiz, ‘Hidden Text’ eklenir. Display;none altına ise kendi web sitelerinizin linkini ekleyebilirsiniz. Tamamen yasadışı bir yöntemdir. Etik değildir, risklidir. Günü kurtarmayı amaçlayan herhangi bir legal tarafı olmayan itibar düşmanı, bazen de SEO saldırısı olarak yapılan geçici bir SEO yöntemidir.

Google neden gizli bağlantılara önlem alamıyor?

Bu soruyu bende kendime soruyorum. Eminim, Google’da kendine soruyordur. Hacklink’in ilk public olduğu zamanlarda etkisi maksimum düzeydeydi. Sadece hacklink kullanarak çok etkili sonuçlar alınabiliyordu. Ancak, Google son yıllarda yayınladığı güncellemelerle etkisini ve dolayısıyla bu yasadışı etik olmayan yöntemin değeri üzerinde bir kaç değişiklik yaptı. Son günlerde yapılan güncellemeler ile hacklink bağlantıların etkisinin azaldığını düşünüyorum. Yine de fayda sağlamasına ise anlam veremiyorum. Gelecekte bunun çözüleceğini düşünüyorum. Bence çözülmesi de gerekir.

Hacklink bağlantılar kalıcılık sağlar mı?

Hacklink bağlantılar çoğu zaman kalıcılık sağlamaz. Yine de faktörler değişebiliyor.

Hacklink bağlantıları E-Ticaret sitelerinin alması ne kadar risklidir?

Çok risklidir, kurumsal çalışmalarınıza kesinlikle hacklink bulaştırmanızı tavsiye etmiyorum. Google E-Ticaret sitelerine farklı bir göz ile bakıyor. Genellikle sonu hüsran ile bitiyor. E-Ticaret sitelerinize Organik SEO yaptırın.

Hacklink bağlantıların kalkması ne gibi sonuçlar doğurur?

Bağlantıların artık görünmüyor olması size sıralama kaybettirebilir. Yine de faktörler değişebiliyor. Genellikle sıralama kaybı ile sonuçlanıyor.

Otorite sitelerden alınan hacklink bağlantılar fayda sağlıyor mu? Riski nedir?

Kesinlikle fayda sağlamaktadır. Özellikle edu.tr, gov.tr, gov, edu, mil.tr, bel.tr gibi uzantılardan alınan hacklink bağlantılar web sitenizi hedef kelimelerinde yükseltir. Riski büyüktür, bağlantıların kalkma ihtimali ve hakkınızda dava açılma olasılığı vardır.

Hacklink bağlantılar nasıl tespit edilir?

Bunu yapmak için birçok online araçtan faydalanabilirsiniz.

Bazı dış bağlantı kontrol servisleri:

Kurumsal web siteme hacklink bağlantılar eklenmiş, bunları nasıl kaldırabilirim?

Öncelikle Google’ın yeni kullanıma sunduğu Disavow Link Tool’u kullanabilirsiniz. Link Reddetme Aracı ile web sitenize gelen hacklink bağlantıları tespit edelim. Bu bağlantıları Link Reddetme Aracı ile toplu olarak reddedelim. Araca ulaşmak için tıklayın; Google Link Reddetme Aracı Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Yeniden Değerlendirme İsteği gönderelim. Boş metin kutucuğuna Türkçe olarak bu işlemleri sizin yapmadığınızı ve gelen linkleri reddetdiğinizi yazın ve gönderin. Düzenli olarak web sitenize gelen bağlantıları takip edin. Zararlı bulduğunuz bağlantıları reddedin.

Hacklink bağlantılara bağlılık neden giderek artıyor?

Buradan gelecek backlinklerin çok değerli sayılacağı düşünülmektedir, hacklink işlemlerinin ardından beklenti çok büyüktür. Hatta bu yöntemi kullanan kişi veya kurumlar müşterilerine ilk sırayı garanti edebilir. Bu kişinin beklentisi altında kalması muhtemeldir. Bilinçsiz hacklink işlemleri yapanlar için hacklink, kendi kendine anti seo yapmaktır. Zararları büyük olabilir.

Şimdi gizli bağlantıların çözümlerini yakından inceleyelim.

Aslına bakılırsa Google hacklink sorununa tamamen çözüm bulabilir. Fakat, Google geliştiricileri olan mühendisler bir çok faktörü hesaplamaktadır, hesaplamak zorundadır. Umulmayacak bir hata tüm arama sonuçlarını kaos ortamına sürükleyebilir.

Eklenen bir bağlantının gizlenmesinin sebepleri nelerdir?

  • Kişi ahlaksız bir web sitesini beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)
  • Arkadaşının rakibi olan bir siteyi beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)
  • Arkadaşlarının görmesini istemediği bir bağlantıyı kendi web sitesine eklemiştir. (Olasılıklar arasında)
  • Bağlantı verilen hedef web sitesi gerçekten kaliteli fakat bağlantı veren kişinin sektöründe değildir. Bu yüzden site sahibi bu bağlantının gözükmemesi için bağlantıyı gizlemiştir. (Olasılıklar arasında)
  • Kişi web sitesi üzerinden ücret karşılığı bağlantı satışları yapmıştır. Kullanıcıların bağlantıları fark etmemesini istediği için gizlemiştir. (Yüksek olasılık)

“Google arama sonuçlarının kalitesini korumamıza yardımcı olun” yaklaşımını benimsiyor!

Yürüttüğümüz her arama için en alakalı sonuçları döndürmek üzere çok çalışıyoruz. Bu amaçla, site yöneticilerini site içeriklerinin açık olması ve kullanıcılar ile arama motorları tarafından kolayca anlaşılır şekilde oluşturması konusunda teşvik ediyoruz. Maalesef, web sitelerinin tümü kullanıcıların çıkarlarını gözetmemektedir. Bazı site sahipleri, sitelerine ödemeli bağlantılar biçiminde “PageRank satın almaya” çalışmaktadır.

Google ücretli bağlantı satışlarına nasıl bakıyor?

Google, ödemeli bağlantıları tespit etmek için algoritmik yöntemler de dahil olmak üzere birçok yöntem kullanmaktadır. Kullanıcılarımızdan gelen bilgileri de kullanırız. Bağlantı satın aldığını veya sattığını bildiğiniz bir site varsa, lütfen aşağıdaki alanları doldurarak bize bildirin. Görüşlerinizi araştırır ve verilerimizi ödemeli bağlantıları algoritmik olarak tespit etme yöntemimizi geliştirmek için kullanırız.

  • Tamamen hedef web site veya sitelerine yüksek kaliteli backlink sağlamak amacıyla bağlantı veya bağlantılar verilmiştir. Site sahibinin verilen bağlantıları fark edip silmemesi için gizlenmiştir. (Yüksek olasılık)

Google’a Gizli Bağlantıya Yönelik Tavsiyelerim

  1. Altyapısı sadece hacklink üzerine kurulmuş web siteleri arama sonuçlarından kaldırılması gerekir.
  2. Google’ın Hacklink yönteminin değerini daha çok düşürmesi gerekiyor. Hatta etkisi %0 olarak belirlemesi en doğru olanıdır. Kısacası etkisi olmayacak fakat zararıda olmayacak. Dolayısıyla olası bir hacklink çalışması altyapısında, SEO stratejisini sadece hacklink üzerine kuran siteler sıralamalardan düşmeye başlayacaklardır. Çünkü altyapıları sadece hacklink üzerine kuruludur.
  3. Son olarak bitirirken, ben Google’ın Arama Kalitesi Uzmanı değilim. Türkiye’de ve Dünya’da bu konuyla ilgilenen pek çok Google çalışanı, mühendisleri vardır. Bu durumu gerçekleştirmek tamamen Google’ın düşüncesine kalmıştır. Benim burada yazdıklarım sadece önerilerdir. Kendi fikrime göre bir kaç yıl sonra hacklink tamamen bitecektir. Şuanda bu konuda denemelerde yapılıyor. Bir çok web sitesi bulunduğu konumu kaybetmiş durumdadır. Artarakta sürecektir diye tahmin ediyorum. SEO ile ilgilenen ve işlemler yapanlara tavsiyem Organik SEO’dan başka hiç bir şey ile ilgilenmemeleridir. SEO büyüyen bir sektör, bu büyüyen sektörde kalıcı kalmak çok önemlidir. SEO sadece hacklink demek değildir. Bunu gözardı ederek çalışmalarınızı bu yönde yapmanızı öneriyorum. Hacklink dönemi halen kapanmadı ise kaliteden bahsetmek imkansızdır, bunu önlemenin en önemli yolu ise nasıl olacaksa bir şekilde arama sonuçlarında hacklink’in tam olarak anlaşılır duruma getirilmesi ve etkisinin en az düzeye indirilmesidir.
Summary
Review Date
Reviewed Item
Herkesin ve her firmanın ortak sorunu olan hacklink sorunlarını nasıl çözebileceğinizi, gelen bağlantıları hızlıca nasıl tespit ederek reddebileceğinizi kısaca anlattım. Görüşlerinizi bana bildirin!