SEO

Google ‘Maccabees’ Algoritma Güncellemesi Nedir? Hangi İşlemlerin Yapılması Gerekir?

Google Maccabees Algoritma Güncellemesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Google Maccabees Algoritma Güncellemesi öncesinde % 20-30 trafik kaybeden web sitelerinin Facebook Grupları ve SEO forumlarında fazla sayıda tartışması yapılmıştır. Web sitenizin Analytics verilerini kontrol ettiğinizde % 20-30 oranında kaybettiğiniz müşteri veya ziyaretçiler mevcutsa, Google Maccabees güncellemesinden etkilendiğiniz anlamına gelebilir.

Google Maccabees Update Analysis: Sites Targeting Many Keyword Permutations http://ser.bz/2BEL1UE 

Barry Schwartz, ‘Maccabees’ güncellemesinin ortaya çıkardığı sonuçları gözlemledi ve analiz etmek için birçok veri ve örnek toplayarak güncellemenin olumsuz etkilerinin önüne geçebilmek için SEO yöntemlerini SERound blog’da paylaşarak bir bilgilendirme makalesi yayınladı. Güncelleme sonucu eski konumlarını kaybeden 100’den fazla web sitesi incelendiğinde bunun nedeninin, çok sayıda anahtar kelime tekrarı hedefleyen birden fazla sayfa içeren web siteleri olduğunu tespit etti.

Google Maccabees Algoritma Güncellemesi Nedir?

Farklı sayfalardaki birden fazla anahtar kelime değiştirmeyi hedeflemek eski bir SEO taktiği olmasına karşın “Seyahat, Gayrimenkul, E-Ticaret” ve diğer web sitelerinde çokça kullanılmaya devam ediyor. Anahtar kelime tekrarları, keyword shuffing yönteminin hafifletilmiş bir tekniği olarak belirtilmesinin yanında güncelleme, etiket doldurmaları, değiştirilmiş aynı anahtar kelimelere sahip sayfaları da kapsıyor. Özellikle anahtar kelime optimizasyonu yaparken farklı sayfalarda aynı türev kelime gruplarının oluşturulmasının güncelleme ile birlikte çok riskli olacağı ifade ediliyor.

Anahtar kelime tekrarı yapan bir web sitesi örneği

Google Maccabees Algoritma Güncellemesinin Etkileri Nasıl Düzeltilir?

1 – Uzun kuyruklu / benzer içerikli her anahtar kelime için birden fazla sayfa oluşturmayın

Uzun kuyruktaki anahtar kelimelerin tüm çeşitlemelerini / permütasyonlarını yakalamak için acele etmeyin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeye ayrılmış bir sayfaya sahip olmak için sektörünüzdeki tüm anahtar kelimelerle içeriklerinizdeki anahtar kelimeleri karşılaştırın, nispeten kolay ve yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri web sitenizden kaldırmayı düşünün.

Örneğin, seyahat siteleri aşağıdaki anahtar kelimeleri hedefleyen ayrı sayfaları varsa gözden geçirin:

 • İzmir’de ucuz tatil
 • Düşük fiyatlı İzmir Tatilleri
 • İzmir ucuz tatil paketleri
 • vb

Bir Ortaklık sitesinin aşağıdaki anahtar kelimeleri hedefleyen ayrı bir sayfası varsa sayfaları yeniden düzenleyin veya silin:

 • Böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz
 • Evdeki böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz
 • Evinizdeki böceklerden nasıl hızlı kurtulabilirsiniz
 • evdeki böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz
 • vb

Düzeltilmeseydi, yukarıdaki anahtar kelimeler benzer olsa da kendi başlarına çok yüksek bir trafik hacmine sahipti ve bu yüzden SEO uzmanları sayfa bazlı anahtar kelimeleri kullanmayı düşünüyordu.

Fakat…

Bu korkunç bir kullanıcı deneyimi oluşturan bir yöntem olduğu için artık akıllı arama motoru robotları ve algoritmaları tarafından kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Güncellemenin amacı, sadece anahtar kelime hedefleyen düşük kaliteli sayfalara sahip siteleri arama motorları için durdurmuş olmak.

Google Maccabees SEO Güncellemesini Nasıl Düzeltirim?

Her bir anahtar kelime için ayrı sayfalar için çok geçerli bir neden yoksa, sitenizi bu düşük kaliteli sayfalardan kurtarmalısınız.

Google Maccabees Algoritma Güncellemesini tersine çevirmek için sayfa hiyerarşisi taktikleri

Yukarıdaki ekran görüntüsü gibi bazı web sitelerinin çoğunda konum veya anahtar kelime tekrarı için bir sayfa olması için fazlasıyla neden olabilir. Söz konusu web sitesi, haritaları, ortalama ev fiyatlarını ve her sayfadaki eşsiz yerel bilgileri gösterir. Ziyaretçilere aradıklarını hemen sunmamak için tasarlanmış bir web sitesiyse, sayfada değer düşüşü meydana gelir.

Web sitenizde veya müşterilerinizin web sitesinde, anahtar kelime tekrarlarına odaklanmayı gerektiren herhangi bir fırsat yoksa, farklı bir yaklaşım üretmeye çalışın.

2 – Birden fazla benzer anahtar kelimeyi hedeflemek için bir sayfayı kullanın ve diğer ilgili sayfayla bağlantılayın

Düzeltme yöntemini sayfada kullanılan anahtar kelimeler için de uygulamalısınız. Ancak bu konuda temkinli davranın ve anahtar kelime yoğunluklarına dikkat edin ve anahtar kelime doldurma yöntemlerini kullanarak metin içindeki her anahtar kelime sıralamasını iyileştirmeyi hedeflemeniz konusunda endişelenmeyin.

En önemlisi, anahtar kelime araçlarını kullanın, ancak her şeyden önce insanlar için yazarak içerik oluşturun. Google, spam girişiminde bulunanlara karşı çok başarılı ve gün geçtikçe daha da güçleniyor. Arama motorlarının sıralamalarında üst sırada olabilmek için sayfanıza tam anahtar kelime metninizin olması gerekmez. Sürekli gelişen semantik algoritmalar ve semantik aramalar, kullanıcı tavsiyeleri, yönelimleri, tıklama ağırlıkları, kullanıcı eğilimleri, içeriğin dili gibi faktörler Google arama motoru algoritmalarında şu anda kullanılmaktadır.

Örneğin, bu anahtar kelimeleri içeren bir web sitesi yapmayı planlıyorsunuz:

 • Böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz
 • Evdeki böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz
 • Evinizdeki böceklerden nasıl hızlı kurtulabilirsiniz
 • Evdeki böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz

Tümü bir sayfada hedeflenebilir mi?

ve bunlar da dahil olabilir:

 • İzmir’de ucuz tatil
 • Düşük fiyatlı İzmir Tatilleri
 • İzmir ucuz tatil paketleri


Kesinlikle! Bu yöntem, web sitenizi daha uzun ömürlü kılacak çok daha herkese açık, kullanıcı dostu bir yaklaşım ve zihniyeti belli edecektir. 
Yüksek bir otoriteye ve sevilen sitenize sahipseniz, ayrı sayfalardan “korsan” olduğunuz anahtar kelime tekrarları, anahtar kelime trafiği için şimdi bir sorun olmasa da gelecekte olası algoritma güncellemelerinden etkilenmeniz muhtemeldir..

Arama motorlarında üst sıraları ve rakiplerinizin önünde kalıcılığı hedefliyorsanız bunları uygulamayı günlük planınıza alın, her anahtar kelime için düşük kaliteli long tail bir sayfaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Şimdi tekrar düşünün.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler