Dijital Pazarlama (SEM)

Google Adwords Sıralama Formülü ve Kalite Puanı Nedir?

Daha az ödeyerek daha üst sırada görüntülenmek bütün tıklama başına maliyet ile çalışan Google Adwords ile uğraşanların isteğidir, peki bu mümkün mü?

Evet, diyerek herkesi rahatlatabilirim fakat bunun için Adwords’ün altyapısında kullandığı bir sistemden bahsetmek gerekiyor, bu sayede herkesin anlamasını ve ölçebilmesini sağlamak istiyorum.

Bu esas olarak kullanılan reklam sıralama formülüdür. Reklamlarınızın “Ad Rank”i hesaplanarak bir sıraya sokulur ve bu sırayla arama yapanların karşısına çıkar. Sıralama sonucunuzu iki etken belirler, bunlardan biri Max CPC diğeri ise Quality Score‘dur yani Maksimum TBM ve Kalite Puanı‘nızdır.

Buraya kadar her şey basit ve düz fakat asıl istenen nasıl daha az ödeyerek daha üst sıralarda çıkılabileceğidir. Bunun için Adwords şöyle bir formül kullanır:
p1.q1=b2.q2

Bu formüldeki elemanlar şöyle tanıtılır:

p1  Üstte çıkacak reklam için ödenecek tıklama başına maliyet
q1  Üstte çıkacak reklamın kalite puanı
b2   Altta çıkacak reklamın maksimum tıklama başına maliyeti
q2   Altta çıkacak reklamın kalite puanı

Örnekte görüldüğü gibi 2. sırada çıkan reklam daha çok TBM öderken 1. sırada çıkan reklam daha az TBM ödeyecektir. Bu örnek, Kalite Puanı’nın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkıyor.

Reklamcılar, kalite puanına önem vererek uzun dönemde harcamalarını en iyi şekilde optimize etme şansını ellerinde bulundururlar.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.