Girişimcilik Fikirleri

Girişimcilik Nedir? En İyi Girişimcilik Örnekleri ve Fikirleri

Girişimcilik nedir? Neden gece gündüz sürekli farklı bir fikir düşünüyoruz? Hadi proje fikiri de bulduk diyelim, girişimimizin ismi ne olacak? Projeniz başarıya ulaşırsa sonuçta bu isim markalaşacak. Bu yüzden girişimler için markalaşması kolay bir isim seçilmeli ve markanızın ismi çok uzun olmamalı. Seçeceğiniz ismin domain uzantıları: .com, .org, .net, .com.tr gibi uzantıları boşta olursa imajınıza imaj katarsınız. Hemen girişiminizin alan adı tescilini gerçekleştirip marka olma yolunda girişiminiz ile emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Girişimcilik Nedir? Girişimler Neden Yapılır?

Girişimcilik için iki hedef bulunur!

1. Kendimiz: Girişimimizin başarıya ulaşmasını ve bu girişiminizi paraya dönüştürme gibi düşünceler bunun yanı sıra girişiminizin veya şahsımızın bilinirliğinin artması gibi düşünceler vardır.

2. İnsanlar: İnsanlara faydalı olmak, onlara kesintisiz ve kaliteli hizmet vermek, girişimimizin paylaşılıp tanıtılmasının sağlanmasını istememiz gibi düşünceler diyebiliriz. Şunu bilmelisiniz ki, hiç kimse babasının hayrına bir girişim yapmaz. Buradaki amaç hem hizmet etmek hemde bu girişimden kazanç sağlamaktır. Böylelikle kişi veya kurum hem kazanç sağlamış hemde insanlara hizmet sağlayarak girişimini büyütmeye çalışır.

Girişiminizi Nasıl Büyütürsünüz?

 • Web sitesine reklam almak.
 • Web sitesinden bağlantı satmak.
 • Ağızdan ağıza tavsiye.
 • Düşük TBM oranlarıyla Google Adwords’e başvurmak.
 • Sosyal mecraları etkili kullanmak ve reklamlar vermek.
 • Yarışmalar & Çekilişler ve Sürprizler düzenlemek.
 • PR ve ORM ajanslarıyla çalışma gerçekleştirmek.
 • Google Adsense (Reklam) üzerinden kazanç elde etmek.
 • Profesyonel bir SEO desteği satın almak.

Girişimcilikten Nasıl Kazanç Sağlarsınız?

 1. Web sitesine popup reklam yerleştirme.
 2. Web sitesini satmak.
 3. Web sitesini kiraya vermek.
 4. Web sitesi için %50 ortaklık anlaşması imzalamak.

Inbound çerçevesi içerisinde şimdilik bu şekilde adımlar izlemeniz başlangıç için yeterlidir.

Nasıl Başarılı Bir Girişim Oluşturursunuz?

Sektörünüzü iyi seçin, başarılı bir girişimin hikayesinde her şey sektör ile başlar: Sektörünüz kaliteli ve revaşta olan bir sektörse başarıya ulaşmanız daha kolay olur. Örneğin: Türkiye’de çok ev arayan var, kesin bu ev arayanlarla ilgili bir girişim yapılabilir diye düşünüyorsunuz. Emlak bilgi portalı yapmak aklınıza geliyor. Çok farklı olacağına ve ses getireceğine inanıyorsunuz.

Kısacası başarılı bir girişimin tanımı: Farklı fikirlerden ve kimsenin düşünemediği yaratıcı fikirlerden oluşur. İnsanlarla etkileşiminizi üst seviyede tutmayı sakın unutmayın. Başarılı bir girişim yapmak istiyorsanız riskte almalısınız, açık denizlere açılmadan ganimete ulaşamazsınız! İyi bir pazarlama sistemi tasarlayın ve uygulayın. Fırsatları yakalamalı, krizleri lehinize çevirmelisiniz! Tembel olmayın çalışın! Vazgeçmeyin! Korkak girişimci olmayın! Özgüveniniz yüksek olsun!

Başarılı bir girişim yapmak için ilk olarak bilgiyi toplamalısınız: Bir konu hakkında girişim yapmaya karar vermek için önce bilgi gerekir. Daha sonra etkili bir araştırma yapmalısınız. Girişimin başarılı olmasını istediğiniz ülkede ben bu girişimi yaparım, benim düşündüklerimi düşünememişler diyorsanız eğer bir boşluk olduğu konusunda kendinize güveniyorsanız o girişimi yapın. Önce bilgiyi toplayın, sonra araştırmayı yapın, çevrenizdeki güvendiğiniz kişilere danışın, şunları sorgulayın: İnsanların böyle bir oluşuma ihtiyacı var mı? tutma olasılığı nedir? bana ne kadar kazandırır? bunun için ekstra maliyetlerim ne kadar olur? gerçekten eşsiz fikirler üretip insanları etkileyebilecek miyim? kendime güveniyor muyum? yapabilecek miyim? yapamazsam B planım ne?

Girişimlere giriş şöyle başlar: Örnektir; Arkadaşıyla konuşur: “Emlak sektörüne baktım geçen gün, emlak sitelerini tek tek inceledim. Blog bölümünü aktif tutmadıklarını fark ettim. Blog bölümünün haricindede farklı şeyler düşünememişler. Mesela ben diyorum ki, insanlar benim emlak siteme girdiğinde mouse evin üzerine getirildiğinde evin resimleri otomatik açılmalı ve evin beğenilip beğenilmediğini bilmeliyim yani bir puanlama sistemi koymayı düşünüyorum. Bunuda ilk yapan ben olacağım. İnsanlar başarılı oluyorsa ben neden olamayacakmışım? Ben daha iyisini yaparım, en azından denerim. Her şey çok güzel olacak… Önce kendinize güvenmelisiniz. Her şey kendinize güvenmeniz ile başlar. Akılda kalmasın.

Başarılı bir girişim yaptınız, yeni girişiminiz için SEO desteğini nasıl alacaksınız?

İşinde gerçekten profesyonel, kendini bu iş için adamış, yıllarca bıkmadan ilgilenmiş, önüne engeller çıksada herkes tarafından taktir edilen pes etmemiş bir SEO profesyoneli ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Yeni girişiminizi başarıya ulaştırmanız için SEO desteği tavsiyeleri:

 1. Yazılımınız standartlara uygun olsun
 1. Sayfa içi SEO düzenini ve iyileştirmesini en iyi şekilde yaptırın ve semantik sayfa düzenine önem verin.
 1. İçerikleriniz doyurucu olsun.
 1. Mobil optimizasyonuna dikkat edin.
 1. Sayfa dışı SEO desteğinin en iyi şekilde verildiğinden emin olun, yeni girişiminiz için en fazla risk teşkil eden bu çalışmadır.

Yukarıda belirttiğim kriterler yeni bir web girişiminin sahip olması gereken maddeleri belirtir. Dikkate almamanız halinde yeni web girişiminiz ceza alabilir, filtreye girebilir, pozisyon kayıpları yaşayabilir hatta arama motorları tarafından kara listeye alınabilir. Bir süre sonra bir bakmışsınız manuel spam işlemi uyarısıyla karşılaşmışsınız.

Dünya’dan Başarılı En İyi Girişimcilik Örnekleri

 

Google

Çok eski bir arama motoru, şu anda Dünya’nın en büyük ve en iyi arama motoru olarak biliniyor.

Amazon

Çok eski ve Dünya’nın en iyi çevrimiçi alışveriş sitesi olarak biliniyor.

Themeforest

Dünya’nın en ünlü tema paylaşım ve satış sitesi olarak bilinmektedir.

 

Türkiye’den Başarılı En İyi Girişimcilik Örnekleri

Karnaval.com

Metro FM ve Super FM gibi radyoların yanı sıra Jelli, Kantin gibi daha bir çok radyoyu içerisinde bulabileceğiniz çevrimiçi interaktif radyo dinleme platformu.

140Journos

Vatandaş haberciliği hayali gerçek oldu, fotoğrafınızı veya video’nuzu çekin @140journos hesabını Twitter üzerinden etiketleyin ve haberiniz 140journos hesabında yayınlansın, bir çok insana aynı anda ulaşsın.

Onedio

Türkiye’de hızla büyümüş olan bir girişim, sosyal ve interaktif güncel bir haber portalı. Yurt dışında 9Gag örneğine benzer bir site olduğu söylenir.

Ayrıca girişimcilik konusunda çok ayrıntılı ve etkilendiğim bir yazıyı da şurada bulabilirsiniz: http://msonet.org/cat.asp?nid=173&n=134

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.