Freelance SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Freelance seo uzmanının görevi, bir web sitesini veya şirket ağını rakiplerinden farklı kılan stratejiler geliştirerek üst sıralara ulaştırmak ve sıralamalarda devamlı artışı sağlayıp kalıcılığı sağlamaktır. Çoğu zaman bu durum, başarıyla sonuçlanmasa da her gün rutin, tempolu ve performans odaklı bir çalışma sonucunda başarılı bir SEO süreci elde edilebilmektedir. Başarılı Freelance SEO uzmanları genellikle stratejisttir, bu yaklaşımı benimseyenler illegal, legal ve etik olarak 3’e ayrılır. Etkili bir SEO çalışmasının uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilmesi ve başarının sürdürülmesi maliyet ve emek ile doğrudan orantılıdır, kurumsal ve bireysel seo çalışmalarında süreçleri otomatikleştiren araçlar bulunmaz. Rakip analizi ve yol haritasını daha net bir şekilde belirlemek için xenu, ahrefs, majestic, woorank, gtmetrix, pagespeed gibi ücretli, ücretsiz yardımcı analiz araçlar sıklıkla kullanılılır. Serbest olarak çalışmakta olan ve kurumsal firmalara destek olmayı düşünen kişiler arama motorlarının kalite yönergelerini kavramalı, birçok SEO kriterinin hangi faktörleri geri getireceğini bilmelidir. İç ve dış optimizasyon işlemlerinde, temel amaç site kalitesini artırmak, bütünlüğü sağlamak, metrikleri artırmak, anahtar kelime optimizasyonunu yaparken spam şüphesi meydana getirmemek ve suistimallere maruz kalmamak için önlemler almaktır, suistimal şüphesine sebep olmayan siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda kullanıcılara ulaştırmak daha kolay olabiliyor. Yıllar geçtikçe internete olan ilgi ve önem artıyor, dolayısıyla büyük bir SEO uzmanı açığı da aynı zamanda gün yüzüne çıkıyor, her geçen gün farklı bir girişim yapılıyor, yeni bir marka doğuyor.

Freelance SEO Uzmanları Güvenilir midir?

Şirketler arama motoru optimizasyonu ve dijital pazarlama alanında eskisi kadar pasif davranmıyor ve  kendisini geliştiren donanımlı freelance SEO uzmanlarını aktif olarak çalıştırmayı düşünüyorlar. Serbest olarak kalifiye bir SEO çalışanını bulmak bir hayli zorken bu kişiler Türkiye ve Dünya’da standartların üzerinde maaş alabiliyor. Tam zamanlı çalışanların yanı sıra, serbest çalışan freelance seo uzmanları daha az maaş ile iş kapasitesine sahip olabiliyor. Aradaki ayrım bu kadar fazlayken, sektörde tutunmanın da bir o kadar zorlukları oluyor. Freelance SEO uzmanlığını yapabileceğini düşünen bir kişi temel mühendislik çalışmalarını tüm detaylarıyla bilen, aynı zamanda çok iyi bir pazarlama zekâsıyla süreçleri yönetmelidir.

Freelance SEO Uzmanı Neler Bilmelidir?

 1. Müşterinin Pazarlama Hedeflerini anlayın. Müşterinin Arama Ağı Pazarlama hedeflerini ve hedeflerini, endüstri rekabet pozisyonunu, işletme nişini, ürünleri ve önemli marka özelliklerini bilir.
 2. Web Sayfası Optimizasyonu. Web sitesi içeriğini düzenleme becerilerini kullanırken Sayfa Üzerinde SEO Mekanik Elemanları (H-etiketleri, Görüntüler, Metin Yapısı ve Biçimlendirme) yürütün. Anahtar Kelime Öbekleri, Latent Semantic Indexing (LSI) anahtar kelimeleri, Kök Anahtar Kelimeler ve Anahtar Kelime Eş Anlamlarını entegre edin.
 3. Anahtar Kelime Araştırma ve Analiz. Anahtar kelime keşfi gerçekleştirin ve anahtar kelime kategorileri ve uzun kuyruklu anahtar kelime öbekleri için Anahtar Kelime Hedefleme Stratejisine öncelik verin. Düşük rekabet, yüksek karlılık = yüksek ticari değer ve yüksek aylık arama hacimleri ile yeni potansiyel anahtar kelime hedeflerini belirleyin.
 4. Anahtar Kelime Eşleme. Ayrı web sayfalarına anahtar kelimeler atayın veya Eşleştirin. Anahtar kelime planlama ve uygulama, anahtar yırtıcılaştırma sorunlarını daha sonra engeller ve içerik silolarını güçlendirir.
 5. Daha Yüksek Google Sıralaması alın. Ana sayfadaki Para Anahtar Kelimeleri, İç Açılış Sayfaları, Yayınlanmış Makaleler veya Blog Yazıları için birden fazla Google’ın ilk on sıralaması pozisyonlarına erişin.
 6. Kullanıcı Deneyimine Odaklanın. Sayfa terkini en aza indirgemek, Sayfa Görüntülemelerini artırmak, Ziyaretçi Geçici Zamanını artırmak ve sitede geçirilen Artırma Oranları’nı (TO) artırmak için web sitesi ziyaretçileri deneyimini iyileştirmek için optimizasyon yapın (arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS)).
 7. Teknik SEO Sorunlarını Teşhis Edin ve Çözümleyin. Canonicalization, Pagination, 404 hataları, 301/302 Yönlendirme, Tarama Hataları, Kırık Bağlantılar, Sunucu Hataları, Yinelenen İçerik, Robot.txt dosyası, Yanlış Site haritaları, Yinelenen İçerik, Kayıp Öznitelikler, Kötü URL Yapısı, Yavaş Web Sitesi Hızı.
 8. Yerel SEO. % 100 tam doğrulanmış Google My Business profili, Google Haritalar listesi, yerel Şehir Sayfaları ve tutarlı bir NAP profili (ad, adres, telefon) içeren Yerel SEO pazarlama kampanyaları yürütün . İtibar Yönetimi ve Getfivestars.com, Grade.us veya Trustpilot gibi araç ve yazılımları kullanarak Yerel İşletme İncelemeleri edinme üzerine çalışın. Yerel Yapısal Veri Şeması İşaretlemesi Uygula. Yerel İşletme Atıfları Alın.
 9. Kapsamlı Web Sitesi Denetimi. Web sitesi görünürlük sorunlarını inceleyin, test edin ve teşhis edin. Belgelenmiş Baseline ve Benchmarklar. Google Dizin Oluşturma Durumunu, HTML kodunun etkinliğini, Web Sitesi İçerik Envanterini, Moz’un Etki Alanı Yetkilisini Etkileyen Faktörleri, Trafik İstatistikleri, Anahtar Kelimeyi Hedefleme ve Odaklan’ı kontrol edin.
 10. Çevrimiçi Rekabet Analizi tamamlayın. Tersine Mühendislik Yarışmacılar Web Siteleri güçlü ve zayıf yönlerini ve ayrıca izleyici payı belirlemek için. Geri bağlantı profillerini karşılaştırın. Spyfu.com, Compete.com ve Semrush.com gibi kaynakları kullanın.
 11. SEO Endüstrisi Trendlerini Öğrenin. SEO Best Practices ve Rankbrain, Kafein, Hummingbird, Panda ve Penguin gibi Google Algoritma Güncellemeleri hakkında bilgi sahibi olun. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bilin. Önlemek için spam’ın ne olduğu konusunda ileri uzmanlık, bilgi ve sezgileri gösterin.
 12. SEO Dostu Web Sitesi olduğundan emin olun. İnsanlar ve arama motorları için bir Arama Motoru Dostu Web Sitesi’ni garanti edin. İlk olarak, teknik SEO hatalarını ortadan kaldırın. Ardından, taranabilir ve istenmeden web robotlarını engellemeyen dizine eklenebilen içeriğinize sahip olduğunuzdan emin olun. Önemli içeriğin kolayca bulunabileceğinden ve erişilebilir olduğundan emin olun.
 13. Metin Yazarlığı Becerileri. Etkili başlıklar, meta etiketleri, paragraf alt başlıklar yazın. Arama sonuçlarında tıklamaları sağlamak için benzersiz Başlık Etiketleri, Meta Açıklamaları ve H etiketleri oluşturun veya yazın. Sesli arama sorguları yürüten araştırmacılar tarafından kullanılan doğal bir dilde konuşma tonu yazın.
 14. Yeni İçerik Fikirleri Oluşturun: İçerik Geliştirme. Ilgili, Özgün, Eşsiz, Katma Değerli İçerik Yazma Koçluğu ve Eğitim. İnce içeriğin daha az güçlü sayfalara birleştirilmesini önerin. Dolum gereken içerik boşluklarını belirleyin.
 15. Mevcut Web Sitesi İçeriğini Geliştirin. Okunabilirlik için içerik düzenleme konusunda yetkin olun. Tashih etti. Evergreen İçerik yazın. Alt başlıkları kullanarak taranabilir hale getirmek için içeriği güncelleyin. Bol alan bırakın. Gerçekleri veya istatistikleri ve Doğru Atıflamayı kullanın. Dilbilgisi hatalarını ortadan kaldırın. Madde işareti noktaları kullanın. Konuyla kal. Sayfaların orijinal bir amacı, alaka düzeyi ve katma değeri olmalıdır.
 16. Harekete Geçirici Mesaj (BTA) Geliştirmelerini önerin. Dönüşüm Oranlarını artırmak için özellikler üzerinde avantajlar bulunduğunu vurgulayın. Aciliyet duygusu yaratın ve müşteri acı noktalarını hafifletin. Benzersiz bir Satış Önerisi geliştirin. A / B ve çok değişkenli testi düşünün.
 17. SEO Tavsiyeleri olun. Daha iyi web sayfaları yapmak için artan değişiklikler için sürekli danışmanlık ve rehberlik sağlayın. Dijital pazarlama kampanyası stratejisi ve taktik önceliklerini önermek. İlerlemeyi, alınan önlemlere dayanarak değerlendirin. Uzmanlaşmış hizmetler için üçüncü taraf uzmanlarını önerin.
 18. Sürekli Süreç İyileştirme. Trafik ölçümü ve harekete geçirici mesajlaşma tamamlamaları gibi veri metriklerini kullanarak, içerik katılımını artıran tüm dijital pazarlama kanalları aracılığıyla hedefli trafik artışlarını sürdürün. Riskleri en aza indirirken rekabetin üstünde kalmak için zarfı itin – örneğin. seçkin SEO endüstri uzmanlarını takip edin. Rakiplerini yenmek için ilerlemeye devam edin.
 19. İçerik Yönetim Sistemlerini (CMS) Bilir. Popüler İçerik Yönetim Sistemlerinin operasyonel özelliklerini, faydalarını ve dezavantajlarını anlayın: WordPress, Drupal, Joomla, Concrete5, DotNetNuke.
 20. Web Tasarımı ve Geliştirme. Web Geliştirme / Web Tasarımı süreçleri, terminoloji ve temel HTML kodlama becerilerine sahip olduğunuzu genel bir anlayışa sahip olun. Basamaklı Stil Sayfalarını (CSS), Web sayfası Mizanpajını ve Grafik Tasarım öğelerini anlayın.
 21. E-ticaret Sistemleri. E-ticaret web sitelerinin, Alışveriş Sepetlerinin, Çevrimiçi Ödeme İşleme Hizmetlerinin, Fotoğraf Galerilerinin, E-ticaret Platformlarının ve Mağaza önleme çözümlerinin anahtar yönlerini, ayrıca yasalara uymak için gönderim seçenekleri ve vergi düzenlemelerini anlayın.
 22. Gelişmiş SEO Teknikleri Uygula. Öne çıkan snippet’ler, Zengin İçerik, Google Bilgi paneli görünürlüğü, Google Hızlı Yanıt Kutusu, Yerel Pak’a yol açan arama motoru görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için gelişmiş yöntemleri kullanın. Yukarıdaki hedefleri desteklemek için HTML biçimlendirmesini yükleyin.
 23. Etkili SEO Araçları kullanın. Verileri yorumlayın ve anlamını açıklayın. Google Web Yöneticisi Araçları, Google Analytics, hemen çıkma oranı, tarama hataları, SEO Sorguları, Gösterimler. En sevdiğim araçlar Noblesamurai.com, Opensiteexplorer.com, Majesticseo.com, Ahrefs.com, Alexa.com, Moz.com, Gtmetrix.com, Screamingfrog.co.uk, Sproutsocial.com, Spyfu.com, Ubersuggest.io
 24. Dahili Bağlantı Yapısı Optimizasyonu. Web sitesinde kullanılabilirliği artırmak ve Breadcrumb navigasyonunu kullanmak gibi Pazarlama Dönüşüm Hunilerini kullanmak için en iyi Dahili Bağlantı Uygulamalarını kullanın.
 25. Site dışı SEO. Organik SEO derecelendirmeleri için, Blogger veya Influencer Outreach gibi meşru bağlantı kurma stratejilerini bilen çeşitli bir gelen bağlantı profili geliştirin. Anahtar iniş sayfalarına ve bağlantı verilebilir içeriğe (örneğin, Infographics) doğal bağlantıları kazanın veya çekin. Yetkili sitelerden gelen kaliteli geri dönüşleri takip edin.
 26. Web Sitesi İşlevsellikleri ve Tamamlama. Gerekirse, etkin Global Gezinti, Site Düzeni, Menü ve Gezinme Stili, Altbilgi Alanı, Görüntü, Renk Şeması, Logo ve Favicon için öneriler yapın. Profesyonel olarak sunulan görsel açıdan çekici içerikler için gereksinimler veya belirtimlerle birlikte yardım edin.
 27. Uzman Sorun Giderici Olun. Bir süre boyunca arama motoru sıralamalarını olumsuz etkileyebilecek engelleri belirlemek için birden çok faktörü, potansiyel sorunu ve sorunu inceleyin (ör. 6-12 ay). Çözümler bulundu sonra ilerleme noktalarını ölçün.
 28. Anahtar Performans Göstergeleri (KPI’lar). Yalnızca web sitesi performansı için değil, SEO kampanyasının etkililiğini değerlendirmek için Temel Performans Göstergeleri kriterlerine katılıyorum. Örnekler arasında, İzleyici Payı, Trafik Kaynakları, Karlar ve ROI, Google # 1-3’e ulaşan Anahtar Kelimeler bulunur.
 29. İsimlendirme Sözleşmeleri Oluşturun. URL yapısı, İçerik Siloları, Alt Dizinler veya Alt Alanlar, Dosya Adları, Grafiksel Resimler, çoklu ortam veya video adlandırma ve başlıkları ile kullanıcı adları için adlandırma kurallarını ve Taksonomilerini belirleyin. Alan adı keşfi sürecinde yardımcı olun.
 30. URL Haritası oluşturun. URL Haritası, Bilgi Mimarisi için İçerik Hiyerarşisini tasvir eden plan ve yol haritası belgesidir. Bir örnek, bir web sitesini yeniden tasarlarken eski web sitesi URL’leri ile yeni önerilen web sitesi URL’lerini içerir. Bu belge, 301 yönlendirme kaydını içerecekti.
 31. Mobil Aramaya odaklanın! Duyarlı Web Tasarımı’nı kullanın ve daha yüksek Mobil Arama Sonuçlarına ulaşmaya çalışın. Sesli aramada ve Google Mobile birinci Dizinde iyi bir sıralama elde etmek için içeriği optimize edin.
 32. Periyodik Aylık SEO Raporları. Devam eden SEO müşterileri ve proje ilerleme raporlaması için raporlar hazırlayın. Örnekler, Anahtar Kelime Sıralamasındaki Değişiklikleri İzleme, En Yüksek Trafiği Açılış Sayfaları, Trafik Eğilimleri, Edinilen Alanları ve Edinilen Gelen Bağlantıları, Trafik Kaynakları’nı içerir. Çevrimiçi rakiplerle karşılaştırın.
 33. Tier 1 Sosyal Medya Hesaplarını optimize edin. Sosyal medya optimizasyonu, Youtube, Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi Sosyal Medya Profillerini içerir. Müşterinin marka mesajlarını tanıtın ve yayınlayın. Dijital içeriğe düğmeleri ve özellikleri paylaşan sosyal medya ekleyin.
 34. İçerik Dağıtımı. Video portalları, sosyal medya, e-posta bültenleri, görüntülü reklamcılık, halkla ilişkiler, blog yazarlığı, endüstri etkilenenleri aracılığıyla fotoğraf görüntüsü paylaşımı gibi dijital pazarlama kanallarında içeriği nasıl yayınlayacağınızı ve tanıtacağınızı bilin.
 35. Markalaşma Danışma. Çevrimiçi marka bilinci oluşturma temellerini, çevrimiçi marka bilinci, güvenilirlik, güvenilirlik ve görünürlük oluşturmakla birlikte tartışın. Dijital Varlık Envanteri alın.
 36. Kalite kontrol. Kalite kontrol dijital pazarlama ekibinin çıktı. Görevlerin üzerinde anlaşmaya varılan roller ve sorumluluklar temelinde başarıyla tamamlandığından emin olun, hesap verebilirliğin tam sorumluluğunu ve planların uygulanmasını sağlayın. Örnek olarak: QC, yeni bir site başlattıktan sonra.
 37. Web Sitesi Güvenliği. Web Sitesi Güvenliği Sorunlarında müşteriyi koruyun. Proaktif olun. SSL sertifikası ve https: // güvenli web sitesi protokolünü düşünün. Malware veya Spam bildirimleri için Google Search Console iletişimlerini izleyin. Güvenli oturum açma ve güçlü şifreler. Yazılımı güncel tutun. Düzenli web sitesi yedeklemeleri yapın.
 38. Web Hosting ve Domain. İnceleme Web Hosting, Alan adı yenileme ve Etki Alanı Kayıt Yetkilisi durumu. Etkili ve etkili bir web barındırma şirketi için tavsiyelerde bulunun ve müşterinin tamamen kontrol altında olduğundan ve aydınlandığından emin olun.
 39. Dijital Pazarlama Ekibi Desteği. Müşterinin Dijital Pazarlama Ekibi ile etkili bir şekilde işbirliği yapın ve etkin bir katılımcı olun. Ekip üyeleri genelde işletme sahibi, web tasarımcısı veya web yöneticisi, pazarlama ajansı, sosyal medya ekibi ve muhtemelen bir metin yazarlığı veya serbest çalışanı içerir. Toplantılara katılın.
 40. Ücretli Arama Reklamcılığı. Ücretli Arama Reklamcılığı, Tıklama Başına Ödeme, PPC, AdWords için Müşteri ihtiyaçlarını değerlendirmede yeterli olun. Çevrimiçi reklamcılık kampanyaları için anahtar kelime önerileri yapın.
 41. Avantajları ve SEO Faydaları. Müşteriye, bu pazarlama stratejisinin neden hisse oluşturup ömür boyu getiri sağlamayan ücretli reklamcılık veya çevrimdışı reklamcılık pazarlama modellerine kıyasla, uzun vadeli olarak bu pazarlama stratejisinin öz kaynak yarattığını ve ödemeyi nasıl sağladığını (yani yüksek yatırım geri dönüşü) anlatan çok sayıda avantajını bildirin .
 42. Çevrimiçi Pazarlama Gösterileri. Müşteriyi etkileyen internet pazarlamasının tüm alanlarında canlı çevrimiçi demoları gerçekleştirin. Eğitin ve eğitin. Aylık SEO toplantıları, müşteri sunuları, iş görüşleri, kişisel toplantılar ve konferans görüşmeleri yapabilecektir. Prova gösterileri.
 43. Eski Web Sitesi Fix vs Yeni Bir Web Sitesi Analizi Yap. Müşterileri, bugün nerede oldukları konusunda en fazla iş mantıklı bulan şeyle gelecekte nerede olmanız gerektiği konusunda bilgilendirin – 1-5 yıl sonra. Peşindeler mi Doğru Dijital Pazarlama Platformlarına yatırım mı yapıyorlar?
 44. İz üzerinde SEO Bütçe tutun. Kampanya bütçesi giderlerini yönetin, öncelikler oluşturmaya yardımcı olun, gerekirse kaynakları yeniden yönlendirin, proje yönetimi yapın, tüm web sitesi değişikliklerini belgeleyin.
 45. Gerçekçi Beklentileri Ayarlayın. Söz ve Altında Sunun! Tüm sözleşme yükümlülüklerini yerine getirin. Gerçekçi iş bitirme zaman çizelgeleri ve çizelgeleri kurun ve iletin. Yanlış yorumları önlemek için yükümlülükler yazan kapsamlı bir SEO sözleşmesi yapın.
 46. Müşteri İletişimi. Aşırı endüstri buzz terimlerini kullanmaksızın, cevaplayan sorular, eğitim ve koçluk olmadan müşterinin bilgi düzeyinde karmaşık kavramları ve birbiriyle ilişkili kavramları açıklama becerisine sahip olursunuz. Önemini anlayıncaya kadar anahtar kavramları birden çok kez açıklayın.
 47. Hem Hücum, hem de Savunma Oyna. Yeni fırsatların nerede liderlik rolü alarak iletişim kurun ve müşteriye nerelerde savunmasız olduğunu bildirin (örn. Başkaları nezal bırakmadan Tam Eşleşen Etki Alanı Adlarını satın alın, Gelecekteki Rakipler yakında onları SERP’lerde geçebilirler). Pazarlama yatırımının dolarını SEO Copy Writing, Content Creation veya Social Media gibi diğer alanlara yönlendirip yönlendirmedikleri konusunda müşteriye bilgi verelim. Rasyonalizasyon.
 48. Alan Sahipliği. Sahiplik durumunda müşteriye ait alanlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz konusunda danışın. Birden fazla web sitesini birleştirip tek bir katil web sitesinde birleştirmek mantıklı mı? Birden fazla işletme yerini nasıl ele alacağınıza danışın.
 49. Stratejik Planlama. Önceden planlamak. Pazarlama adımlarını mantıksal sırada uygulayın. Önce en zor işi hallederek başlayın, ardından kampanyayı Web Analytics Verilerini kullanarak tweeking yapın.
 50. SEO Garanti. Anahtar kelime sıralamaları için SEO Garantileri VERMEYİN. Sadece doğrudan kontrolünüzde olanı garanti edin. Gelecekteki sonuçları ve senaryoları yaklaşık olarak kullanmak için geçmiş tecrübeler kullanın.

Tüm bunları yapabilen uzman freelance seo uzmanı birisiyseniz, tüm zorlu SEO çalışmalarını yürütebilir ve kısa sürede rahat bir şekilde çalıştığınız şirkette veya girişiminizde başarı yakalayabilirsiniz. Çalıştığınız şirkette daima yenilikçi olmaya çalışın, illegal ve otomatik yöntemler kullanan firmalarda kendinizi asla geliştiremezsiniz, bu nedenle organik seo yaklaşımlarından vazgeçmeyen firmalarda çalışmalarınızı devam ettirmeyi düşünebilirsiniz. Her zaman dikenli yolları aşabilen taraf olmayı deneyin, problemleri çözerek ilerlerken gelecekte elde edeceğiniz başarıları düşleyin!