SEOGirişimcilik Fikirleri

Domain Nasıl Alınır? Alan Adı Nasıl Olmalı? Site İsmi Bulma Önerileri

Uzun zamandır herkesin cevap aradığı yaratıcı olduğuna inanılan ama aslında kurumsallık değeri taşımayan çoğu alan adının neden tercih edildiğini, daha efektif alan adlarının nasıl bulunabileceğine dair bir canlı yayın yaptım, genel bir sohbet ve SEO ve domainler konusunda çeşitli yöntemlere de değindiğim canlı yayınımı şimdi izleyebilir ve görüşlerinizi bana sosyal medya aracılığı ile bildirebilirsiniz.Alan Adı Bulma ve Sorgulama yayını içerisinde şunları bulabilirsiniz:

 

  • Doğru alan adını nasıl seçebilirim?
  • Alan adı uzantıları ve yerel alan adları
  • Keyword domain seçimleri
  • SEO ve Domain ilişkisi
  • Marka ve Domain bağlantısı
  • Yaratıcı isim varyasyonlarını bulurken kurumsallığı kaybetmemek
  • Girişimcilikte alan adının jenerik olmasının avantajı
  • Türkiye’yi hedefleyen isimler almanın ve .tr uzantılarını tercih etmenin önemi
  • Bir girişimde projenin alan adının gelecekte oluşturacağı yatırım fırsatları
  • Kendi projelerim ve web sitelerimden son gelişmeler.

Video Metini:
– Boşluk Sesi…
Yayındayız sanırım.
Merhaba herkese, selamlar.
Alan adıyla ilgili bir yayın yapacağımı söylemiştim, şimdi arkadaşlar çok sayıda ilginç alan adları görüyorum Türkçe, bu arada benim odam burası. Sizde yakından böyle bakabilirsiniz. Çok sayıda alan adları görüyorum dediğim gibi Türkçe, ama ilginç yani ve tuhaf adlar bunlar. Geçen gün girişim… girişimci olması lazım. Girişimci rampası diye bir şey gördüm mesela. İlginç isimler, marka olabilir mi? Olamaz mı bilemiyorum, ama yani açıkçası tercih etmem ben olsam. Yani daha yaratıcı neden olamıyoruz ben onu merak ediyorum aslında, daha yaratıcı olsak mesela. Ben girişebilir diye bir isim aldım, benimki de yaratıcı mı tam emin değilim ama en azından rampası değil, havası değil. Veya işte,
kadrajı değil. Yani bu tarz isimler, bilemiyorum ben çok tasvip etmiyorum açıkçası. Daha yaratıcı ve daha global olmamız gerektiğini düşünüyorum, alan adı tarafında. SEO’da tabii, ‘keyword’ dönemi kapandı. Dolayısıyla bizim daha global’e kaymamız gerekiyor ve global adına çalışmalar yürütmemiz gerekiyor SEO tarafında. Şimdi ben de Türkiye’yi hedefliyorum evet, girişebilir’i aldım. Backlinkjet’i aldım, Seoengine’ı aldım. Sakın bu tarz isimler almayın demiyorum ama, bana tercih edilmesi çok garip geliyor ya. Ama ne yalan söyleyeyim, girişe şeyi yani girişimci rampasını çok beğendim yani. Akılda kalıyor, ben biraz böyle marka isimlerine de takığım, yani ilginç bir şey bulduğum zaman biraz anlamlı olursa tamam diyorum. Bilemiyorum yani tercih sizin ama bana çok mantıklı gelmiyor, havası, kadrajı yani bu yaratıcı olamazsak en son aşamadır bana göre. Tercih sizin tabii yani ben, yinede kendi düşüncemi söylüyorum. İlginç buluyorum, yani bizim millet olarak daha yaratıcı görüyorlar, evet doğru ama bunu yansıtamıyoruz herhalde. Yani sorularınız varsa da buradan almak isterim.

Instagram Katılımcısı yayına bağlandı:

– Oğuzhan Güneş Merhaba
Başka takipçilerde var herhalde ama ben göremiyorum henüz buradan.
Evet arkadaşlar, keyword dönemi kapandı. Keyword dönemi için, bitti diyebiliriz artık. Yani keyword domain olmadan keyword’lü kelimelere oynayabilirsiniz. Tabii ben anasayfanızla oynamanızı tavsiye ediyorum o kelimelere çünkü rekabet arttıkça orada daha ağar bir şey sunmanız gerekiyor, arama motoruna o ağır şey de ana sayfanızdır ana sayfanız ile birlikte oynayabilirsiniz tabii ki. O şekilde oluyor. Yani biz sürekli koşuşturmaca devam ediyoruz çalışmalara. Tabii şimdi diğer siteler, çok geniş bir planlama yapılıyor onlar için onu söyleyebilirim size. Dediğim gibi cesur bir girişimci platformu Girişebilir onun üzerinde çalışıyoruz, SEOengine’da bir sosyal platform oluşturma çabamız var. Onu hayata geçirmek istiyoruz. Bakalım yani, her şey zamanla oturacak gibi. Ayrıca bizim kendi işlerimiz var, onlarla ilgileniyoruz, dediğimiz gibi işte, sektöre faydalı olarak işler yapmaya çalışıyoruz kendi çapımızda.
Yerel bir isim derken yani? Herhalde şey olması gerekiyor; İstanbul ile ilgili bir iş yapıyorsunuz, İstanbul alan adıyla ilgili bir şey alabilirsiniz evet. Ama yani ben şöyle düşünüyorum o tarafı da, bir yerel SEO çalışmasıyla da siz istediğiniz konumu elde edebiliyorsunuz o tarafta, onun için de yani dediğim gibi çalışmanız lazım ya da profesyonel bir destek alacaksınız. Bizden veya başka birinden, o şekilde halledebilirsiniz o işi de.
Ya ben biraz daha yaratıcı olalım derdindeyim, isimlerde çünkü Avrupa’da eminim bizi takip ediyorlar. Biraz daha yaratıcı isimler, Türkçe’de olsa yaratıcı olalım, o tarz böyle değişik kelimelere girmeyelim diyorum, yani ne yalan söyleyeyim, o yani benim derdim.
Evet arkadaşlar siteyi yeniledim, Soru Sor sayfası şu an olmayabilir evet. Çalışıyorum üzerinde sitenin, site tamamlandıktan sonra o kısımlarda olacak, daha geniş fonksiyonlarda sunacağız sizlere. Onları o şekilde sizlerle birlikte organize edeceğiz.
Şimdilik benden bu kadar. Dediğim gibi ama, gerçekten girişimci kadrajını beğendim. Pardon rampasıydı, girişimci rampasını beğendim. Acaba ben de film rampası falan mı alsam diyorum. Yani işin biraz komik tarafına gelecek olursam öyle yani durum, film rampası… İlginç bir isim, alayım değil mi? Doğru söylüyorsun! Evet, doğru.
Ya ilginç ilginç isimler hakikaten, havası diye bir isim kullanabilir miyiz? Emin değilim. Kadrajı, güzel geliyor, kadraj tarafı. Ben bu domainlerle kafayı yedim, açıkçası kafayı yedim yani oynattım, domainlerle. Domain var, projelerin planlaması bitmiyor, onu yayına sokamıyoruz. Takıldım böyle bir döngü içinde, yani o şekilde. Bakalım ama ilgileniyoruz uğraşıyoruz yani. İnşallah iyi bir şeyler ortaya çıkacak diye tahmin ediyorum. Bu domain olayına da çok fazla takılmayın diyorum, ben takılıyorum evet. Çünkü o sizin bir markanızdır, markanızı yansıtıyorsunuz siz orada. Brand tarafı vardır; Eğer çok akılda kalıcı bir isim alırsanız burada bir avantajınız var, avantaj kazanmış oluyorsunuz. Sizin markanızla birlikte, arama sonuçlarında da o SERP, Search Engine Pozition tarafında avantaj kazanıyorsunuz, yükseliyorsunuz. Yani marka o yüzden önemli bir şey, SEO’nun içerisinde zaten çok fazla sinyal var. Güven sinyali, kurumsallık, marka bunlarda dahil, evet arkadaşlar çok soru geliyor. Hepsini cevaplamaya çalışıyorum ama cevaplayamadıklarımda oluyor, kusura bakmayın onun için. Yani durum ondan ibaret açıkçası, marka isminiz çok önemli ve marka isminizi taşıyacak, içeride; site içerisinde yapacağınız işlemlerle birlikte markanızda büyüyecektir. O şekilde oluyor, siz de bu yönde çalışmalarınızı yaparsınız.
Benden bu kadar. Filmrampası.com’u alsam mı diye düşünüyorum hâlâ.

Instagram Katılımcısı: Uğur Sarı yayına bağlandı

– İyiyim Uğur sen nasılsın?
– Domainler konusunda konuşuyoruz da, bayağı böyle hararetli oldu, arkadaşlarda sorular yöneltiyorlar, onları da cevaplıyorum. Yani bu şimdi geçende bir şey takıldı gözüme, sen de şimdi hazır gelmişken söyleyeyim, girişim rampası veya girişimci rampası gibi bir isimdi, rampası ilk defa görüyorum yani niye böyle isimler tercih ediyorlar diyorum. –
Açıkçası, diyorum ki; Bizim Türk milleti olarak yaratıcı olmak, yaratıcıyız ya biz Avrupa’da da öyle söylüyorlar. Ben de öyle olduğumuza inanıyorum, daha güzel isimler bulamaz mıyız? Türkiye’ye de hitap edeceksek, yani daha güzel isimler bulmamız lazım değil mi? Onun derdindeyim, yani en son artık rampası, kadrajı falan o tarz varyasyonlara gireriz.

Instagram Katılımcısı Uğur Sarı’nın alan adıyla ilgili sorularına yanıt veriyor:

– Aynen, rampası engel veya ordan dönecek falan yani gibisinden bir yol gibi, girişimci yolu mesela güzel bir isim olur. Ben böyle projeler üretiyorum sürekli, işte yerine sözcük veya girişebilir var falan. En azından bu isimler biraz akılda kalıyor diyorum, ya da bilmiyorum böyle bir egosal bir şey mi düşünüyorum. Yani Türkiye’ye hitap ediyorsakta, o tarz isimler olması lazım demek istedim. Acaba girişim, yani böyle yaratıcı olmadığımız için mi o isimleri seçmek zorunda kalıyoruz?
– Doğru, doğru. Bu sektör ayağa düşüyor abi, haklısın. Bizim artık projelerde böyle ayağa düşmeye başlar bir süre sonra. İşte melek yatırımcılar var, inovasyon uzmanları falan. Abi bir adam vardı, şey yapıyordu, inovasyon yapıyordu; Diyor ki, ben hep aynı şeyleri yapamam falan. İşte Facebook’a giriyorsun, standart abi bir döngü şeklinde beğeniyorsun. Beğeniliyorsun, paylaş falan ben o tarz şeylere gelemem böyle daha yaratıcı şeyler arıyorum diyordu. Yani böyle ilginç insanlarda var ama adam zehir gibi proje üretiyor.
– Hayırlısı olsun kardeşim!
– Ne yapıyorsun şimdi?
– İyi bakalım, hadi hayırlısı.
– Senin çalışmalarını görüyorum, tabii Google’da değiştikçe sürekli, biraz böyle önlem almak gerekiyor açıkçası bazı şeylere ve üzerinde çok düşünmek falan. Mesela işte, şey yaptım geçende. Bu hosting optimizasyonu falan, abi cache’siz falan bilmiyorum ama wordpress cache kullanıyor galiba ama, ben bir yere dosya depolamıyorum. Cache’siz site uçuyor yani şu an, giriyorsun işte hemen tık diye açılıyor falan.
– Ooo hayırlı olsun, hadi bakalım!
– Belediye iyidir.
– İyidir, orada istediğin şeyleri yapabilirsin İnşallah. Çok yormuyorlardır seni, umarım.
– İşte valla, şey yani dediğim gibi sunucu optimizasyonu falan, o tarz şeylerle uğraşıyoruz sürekli. Şimdi Google gün geçtikçe böyle, daha çok bir öküz altında buzağı arıyor açıkçası tabiri caizse, bizde ona göre önlemler alıyoruz yani böyle aşıyoruz artık bir süre sonra.
– Klasik diyorsun!
– İyi bakalım.
– Antalya’da güzel yer abi ya, valla İstanbul, Antalya, İzmir mükemmel şehirler yani.
– İşte bizde koşuşturuyoruz falan işte valla, projeler falan uğraşıyoruz yani. Yerine sözcük için, şey bekliyorum oradan. Sizden, geri bildirim bekliyorum. Yerine sözcük için, çünkü o ülkemiz içinde çok önemli bir şey. Birlikte onunla, Türkçemizi de geliştirebiliriz, Türkçemizi de iletletebilirsiniz. Yani bu, diksiyon tarafındaki insanlar için de falanda demek istiyorum. Onun için, geri bildirimlerinizi beklerim. Çok kapsamlı bir iş olduğu için, şu an o topa da giremiyorum. Ama hep birlikte bakalım bunların üstesinden gelmeye çalışacağız umarım. Zaten bir iş yapılıyorsa da, en lâyıkıyla yapılmalı, en iyi şekilde yapılmalı diye düşünüyorum ben, onu da sağlayabilirsek sevineceğim. Evet arkadaşlar, sorularınızı alıyorum. Bana yazabilirsiniz, Facebook üzerinden. Aynı şekilde ben, bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum, emrebartin.com üzerinde. LinkedIn’den de beni ekleyebilirsiniz, sorun yok, oradan da iletişim halinde olabiliriz. Projelerinizi gönderin yapalım, kurumsal olarak yapı sağladım şu anda, o konuda da ihtiyaçlarınızı giderebiliriz. Benden bu kadar, istediğiniz ismi alın ama bana göre, Türkçe’ye de hitap ediyorsanız akılda kalıcı ve marka potansiyeli yüksek iyi isimler ve kurumsallık dışına çıkmayacak isimler tercih edin diyorum, bunu öneriyorum. Ben de bu yol üzerinde gidiyorum, yani bu düşünce üzerinde gidiyorum. Bakalım, yani projeniz başarılı olsun, isim aslında çok da önemli değil. Desem de, içiniz rahat eder herhalde şu an, tamam öyle diyelim o zaman. Ama siz yine de dikkat edin! Biraz daha yaratıcı olalım, belki global yapın ama o şekilde olsun, Teşekkürler hepinize. Emrebartin.com üzerinde makale yazıyorum, aynı şekilde bana geri bildirim gönderirsiniz şunu yaz, şunu yayınla, işte bu konuda ne düşüyorsun gibisinden. Onları da aynı şekilde sunmak isterim site üzerinde, sağolun çok teşekkür ederim herkese ilgisinden dolayı. Bundan sonraki umarım yayınlarımızda devam edecektir, sizi seviyorum. Bol ziyaretçili günler diliyorum, SEO konusunda başarılı olun ve algoritmalardan etkilenmeyin, bunun içinde sürekli çalışmak ve gerekirse bazı şeylerden de fedakârlık etmek gerekir. Onu da girişimci ruhunuzla artık sağlayacaksınız, yaparsınız diye düşünüyorum ben. Görüşmek üzere, bir sonraki yayında başka bir konuyu konuşacağız, hepinize teşekkürler tekrardan.
– İyi geceler!

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler