Dijital Pazarlama (SEM)

Dijital Pazarlama’da En Büyük Yanlış; İşe Yaramaz Demek!

Dijital Pazarlama sektörüne yeni giren kişiler tecrübesiz oldukları için ilk olarak Google Adwords’e reklam vermektedir. Reklam yönetimini iyi yapamadıklarından dolayı hem maliyet bakımından zarara uğrarlar hemde hiç bir gelir elde edemezler. Örneğin bu site bir E-Ticaret sitesi ise satılan ürün sayısı bir veya iki üzeri olacaktır. Şimdi bu kişi şöyle düşünmektedir;

– “Adwords’e ver dediler, hiç bir şey elde edemedim. Üstüne birde param gitti.”

Halbuki bu sadece buz dağının görünen kısmıdır. Dijital Pazarlama alanında tecrübeli olmadan büyük kazançlar elde edemezsiniz. Verimli kullanamazsınız. Aynı SEO alanındada olduğu gibi Dijital Pazarlama’dada Stratejiler ön plandadır. Doğru ve etkili bir strateji ile kazancınıza kazanç katabilirsiniz. Etkisiz, kötü bir strateji ilede hem maliyetiniz harcanır hemde hiç bir şey kazanamazsınız. Dijital Pazarlama işe yaramaz dersenizde hiç bir şey kazanamazsınız ve en büyük hatayı yaparsınız.

Etkili Dijital Pazarlama Stratejisi Örnekleri:

Facebook üzerinde dijital reklamlar yayınlıyorsanız şöyle bir strateji geliştirebilirsiniz:

  1. “Bu zamana kadar neredeydin? sitemizi yaklaşık 23 gündür ziyaret etmiyorsun?” Metninin yanı sıra birde ağlayan bir bebek fotoğrafı koyabilirsiniz.
  2. Bir giyim ürünü ise; İndirimler kullanıcının dikkatini çekmekte birebirdir. “Muhteşem pantolonlar sadece bizde, üstelik %20 indirim ile!” metni ile kullanıcının dikkatini çekerek tıklamasını sağlayabilirsiniz.
  3. Bir kitap ise; “Bu zamana kadar okumadığınız bilgiler, etkileyici bir kitap deneyimini yaşayın!” metnini kullanabilirsiniz.

    Yukarıda yazdığım türlerde stratejiler geliştirebilir ve uygulayabilirsiniz. Dijital Pazarlama alanıda aynı SEO gibi tecrübe birikiminin toplamından oluşur.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.