SEO

6 Önemli SEO Kriteri ve Arama Motoru Optimizasyonu Önerileri

önemli seo kriterleri

Yeni yıl ve sonrası için SEO planlarınızı etkili bir şekilde yaptığınıza inanıyorsunuz ama kafanızda hala soru işaretleri varsa endişelenmeyin, arama motorları yıllar geçtikçe kendisini daha kusursuz hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreçte, SEO teknikleri de farklılık gösterebiliyor ve bazı durumlarda web sitesinin üst sıralarda kullanıcılara ulaşması için yeni SEO tekniklerine başvuruluyor. Google, özellikle RankBrain algoritmasına ağırlık vererek birçok tabuyu kendi adına yıktı ve eski yıllara oranla aramaları yüzde 70 oranında değiştirdi. Kullanıcı deneyimini önplana çıkartarak, Rich Snippets (Zengin Öne Çıkan Sonuçları) geliştirdi. Ayrıca, voice search tarafında da iyileştirmeler yapıldı ve sesli aramalarda üst sıralarda bulunmak bir kez daha önem kazandı.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Önerileri

İçerik Pazarlaması : İçerik pazarlaması hala Google ve diğer arama motorlarında lehinize gelişen en iyi sıralama ve sonuç alma yoludur. Güçlü, alakalı, yazılı ve video içeriği ile oluşturulan sayfalar Google tarafından değerli kabul edilir.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

  • Web sitenizin sektörü ile ilgili, kaliteli ve kalitesiz sitelerden web sitenizi tanıtan, değişken ve özgün içerikleri anchor text doğallığı ile oluşturarak url çeşitlendirmesine dikkat ederek yapabilirsiniz.

Mobil: Google, mobil site erişiminde ilk indeksleme dönemine başlayınca. mobil uyumlu olmayan çoğu web sitesi arama sonuçlarında geri planda kaldı. Bu durum, mobil girişlerde erken yanıt veren ve cep telefonlarında doğru biçimde biçimlendirilen web sitelerinin daha iyi arama sıralamaları kazanmasını sağladı. SEO süreçlerinin en başında web sitenizin mobil uyumlu olmasına önem verin, responsive uyumlu görünüm hem masaüstü hem de mobil için uygun olmalıdır.

Mobil Site Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

  • İnternet sitenizi yeni tasarlatma aşamasındaysanız web tasarımcınız ile irtibata geçin ve mobil uyumlu bir web sitesi istediğinizi söyleyin. Var olan bir siteniz var ise mobil açıdan güçlü bir Cms sistemi kullanın, bunlardan önde geleni Wordpress sistemidir. Cms kurulumu sonrası Mobil Uyumlu olan ve Pagespeed Insight skorlarından başarıyla geçen bir tasarımı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Eğer yarı mobil uyumlu bir siteye sahipseniz mümkün olduğunca kısa paragraflar kullanın, taşmalar ve ekrana sığmama sorunları sayfanın telefon ve tabletlere uyumlu olmaması sorununu meydana getirebilir. Mobil kanallardan gelen ziyaretçileri daha çok tutmayı da böylece başarabilirsiniz, çünkü Mobil cihazlardan gelen ziyaretçiler yazıları okur, çok yoğun, uzun paragraflarla karşılaştıklarında sayfayı beklenmedik bir şekilde kapatabilirler. Aniden kapatılan sayfalar hemen çıkma oranına da olumsuz yönde etki ederek, arama motoru görünürlüklerini ve performansını zamanla düşürür.

AMP : AMP eklentileri hızlandırılmış mobil sayfalar için kullanılan mobil hız ve deneyimini en üst seviyeye çıkaran önemli bir Kullanıcı Deneyimi ile bağlantısı olan SEO aracıdır. Amp fonksiyonlarını sıklıkla haber siteleri kullanırlar, ilk olarak 2015 yılında Google Amp uyumlu sitelere arama sonuçlarında yer verince haber sitelerinin yüzde 37 gibi bir oranında kullanımındaydı. Günümüzdeyse bu fonksiyon, Google arama motorunda önemli bir SEO sinyali olarak kabul edildiğinden öncelikli mobil indeksleme kriterlerine uyan web siteleri bir hayli  fazlalaşmıştır. Mobil SEO Optimizasyonu konusunda en önemli kriterlerden olan Mobile First Indexing yöntemi kod yapısını rahatlatır ve gereksiz kodları temizler, uygulama sonrasında site üzerinde gözle görülür artışlar yaşanabilir.

AMP Nasıl Kurulur ve Kullanılabilir Hale Getirilir?

  • Cms yazılımınıza uygun amp eklentisini sitenize dahil edin veya Amp uyumlu bir siteye sahip olun.

Diğer SEO Kriterleri

Google Plus: Google+ 2018 yılı ve sonrası için en önemli faktörlerden birisidir. Kullanıcılar Google oturumunu açtıklarında SERP üzerinde herhangi bir arama sorgusu yazdıklarında Google+ sonuçları karşısına çıkıyor, ister istemez burada karşılaştığı sonuçlara tıklayarak faydalı olduğuna inanıyor. 2018 ve sonrasında, Google+ ağınızı genişletme planları yapabilirsiniz. Hedef kitlenizi edindikten sonraki süreçte ilgili paylaşımlarınız arama yapan takipçilerinize gösterilebilir, aranan kelime hakkında gerçekten faydalı bir Google+ içeriğine sahipseniz Post bağlantınız tıklamalar elde edebilir. Elbette etkisinin fazla olması spam şüphelerini ve spam girişimlerini doğurabilir, ancak gelecek yıllarda Google Plus ayrıcalığının daha çok artacağına emin olabiliriz.

Yerel Arama : Mobil bir dünyada, yerel aramalarda üst sıralarda bulunabilir olmak çok önemlidir. Google Possum Güncellemesi ve yerel olarak gördüğümüz tüm denemeler, yerelin arama sonuçlarında önemli olmaya devam edeceğini gösteriyor. “izmir kiralık tekne” araması yaptığınızda, Google sonuçlarınızı yerel ve zengin içerikli olmasını sağlamak ister. Yerel sonuçlar SEO stratejinizin bir parçasıysa, 2018 senesinde hedeflerinize yaklaşabilirsiniz.

Araçlar : Pazarlama araçları önemlidir ve SEO stratejinizi geliştirmenize yardım eden harika araçlar vardır. Bir WordPress eklentisi olan Yoast gibi yazılım, sitenizi SEO için optimize etme konusunda ipuçları verir. Yazılım birkaç ayda bir güncelleme yapacağından, SEO hakkında en güncel bilgiler aracınıza dahil edilir.

Emre BARTIN

Emre BARTIN, 2012'den bu yana markalara kurumsal SEO danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Emre BARTIN, 360 Derece Dijital Pazarlama ve Kurumsal Web Çözümleri üreten Perforjans Dijital Performans Ajansı kurucusudur.

İlgili Makaleler